19.1
20:54

ΑΕΚΑΡΑ «τελείωσε» τον ΠΑΟΚ σε ματς-θρίλερ!

Τεράστια πρόκριση για τις Κοριτσάρες της ΑΕΚ (3-2 στα σετ) απέναντι στον ΠΑΟΚ, δείχνοντας πως φέτος έχει φτιάξει ομάδα με προσωπικότητα νικητή. Κατάθεση ψυχής από όλες τις αθλήτριες, καθώς ΟΛΕΣ βοήθησαν τα μέγιστα για το μεγάλο αποτέλεσμα.

Το πρώτο σε ξεκίνησε δυνατά με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά του (1-1) και οι πόντοι να εναλλάσσονται (2-2). Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα (2-4), όμως η Τερέλ έβαλε «στοπ» (5-5) άμεσα. Το σκορ παρέμενε ισόπαλο (8-8) χωρίς να ξεφύγει κάποια ομάδα (10-10). Στην πορεία ο ΠΑΟΚ πήρε ένα ισχνό προβάδισμα (14-16), όμως η ΑΕΚ με Γκουτιμένκο και Μπράουν κατάφεραν να το ανατρέψουν (19-18) και να το διατηρήσουν (23-21). Παρά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ (23-23) το σετ κατέληξε στην ΑΕΚ (0-1 στα σετ) με τον άσσο της Βεργίδου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ (3-0) με τις Τερέλ και Μπράουν σε υψηλές… πτήσεις. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα come-back (4-4), με την Ένωση να μην αφήνει το προβάδισμα (8-7). Το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε με αρετές ισοπαλίες (10-10) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Με την Βεργίδου στο σέρβις η ΑΕΚ πήγε στο +3 (14-11) έχοντα πολύ καλή εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν (16-16), όμως και πάλι η ΑΕΚ με τις Μπράουν και Τέρελ είχε απάντηση (19-18). Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (22-21, 23-23) με το σετ να καταλήγει στην Ένωση (2-0 στα σετ).

Οι Κοριτσάρες μπήκαν δυνατά και στο 3ο σετ (2-1) και αύξησαν την διαφορά (5-3). Ο ΠΑΟΚ όμως βρήκε τρόπο και επέστρεψε παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα (6-7), το οποίο και διεύρυνε (7-10). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ρυθμό (9-16) και η Ένωση δυσκολευόταν στην επίθεση και στο μπλοκ. Η είσοδος της Καββαδία έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η ΑΕΚ για να μειώσει (12-16), κυνηγώντας στο σκορ τον ΠΑΟΚ (18-21) για την ανατροπή (19-23). Οι Κοριτσάρες πάλεψαν μέχρι τέλους (21-24) με τις Μπελιά, Διώτη και Καββαδία να βοηθούν με την είσοδό τους. Το σετ όμως κατέληξε στον ΠΑΟΚ (2-1 στα σετ) μειώνοντας.

Στο 4ο σετ η Ένωση δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι (0-4) έχοντας λάθη στην υποδοχή της μπάλας. Το τάιμ-άουτ δεν «έκοψε» τον ρυθμό του ΠΑΟΚ (1-6), ο οποίος αύξησε την διαφορά (2-8). Με Μπράουν η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει (6-11), όμως το προβάδισμα παρέμενε ασπρόμαυρο (8-14). Οι κιτρινόμαυρες αθλήτριες παρ’ ότι μείωναν την διαφορά (13-17), δεν είχαν διάρκεια και έκαναν λάθη (13-20). Ο ΠΑΟΚ έτσι (16-25) ισοφάρισε την ΑΕΚ στα σετ (2-2) και όλα θα κρίνονταν στο τάι-μπρέικ.

Tο έξτρα σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (2-1) με την Βάντερ, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή (2-4). Οι Κιτρινόμαυρες έψαχναν την αντίδραση (4-6) όμως ο αντίπαλος είχε λύσεις αυξάνοντας την διαφορά (4-8). Η ΑΕΚ κυνηγούσε την διαφορά (9-12)  με το ματς σε κρίσιμο σημείο (10-13). Η Καββαδία εκ νέου έδωσε ώθηση στην ομάδα με την είσοδό της (12-13), με την Ένωση να μειώνει στον πόντο. Η ισοπαλία ήρθε κάτω από αποθέωση (14-14), με το θρίλερ να συνεχίζεται (15-15, 16-16). Η ΑΕΚΑΡΑ ωστόσο πήρε τεράστια πρόκριση στο τάι μπρέικ (18-16).

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16