15.1
21:38

Πινγκ Πονγκ: Ήττες με ψηλά το κεφάλι για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε δύο ήττες με 3-1 games από Παναθηναϊκό και ΟΕΑ Ρεθύμνου για την 9η και 10η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Ανδρών.

Η «Ένωση», που φέτος προχώρησε σε ριζική ανανέωση, στηριζόμενη μόνο σε Έλληνες παίκτες και μάλιστα 2 κάτω των 18 ετών, έδειξε τη δυναμική της για ακόμα μία φορά, κατακτώντας τελικώς την 3η θέση στον όμιλο. Στη συνέχεια η ΑΕΚ θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8, χάνοντας μάλιστα την πρόκριση για την 4άδα στις λεπτομέρειες, ενώ στάθηκε και άτυχη καθώς στο κρίσιμο παιχνίδι του Βλοτινού στον αγώνα με το Ρέθυμνο, ο άσσος της ΑΕΚ τραυματίστηκε ενώ προηγούνταν με 2-0 σετ και αποχώρησε!

Ακόμα κι έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» αξίζουν θερμό χειροκρότημα από όλο τον κόσμο της ΑΕΚ τόσο για τις χαρές που τους έχουν χαρίσει (2 σερί Πρωταθλήματα), όσο και για τη φετινή εντυπωσιακή πορεία, παρά τη μεγάλη ανανέωση!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τους Λαγογιάννη, Μαδέση και Αϊβατίδη κόντρα στο «τριφύλλι». Τη μοναδική νίκη της ΑΕΚ πέτυχε ο Λαγογιάννης που επιβλήθηκε του Κράσεφ με 3-1 σετ, ενώ ο Αϊβατίδης έφτασε μία ανάσα από τη νίκη που θα μπορούσε να ανατρέψει όλη την κατάσταση, ωστόσο «λύγισε» με 3-2 σετ.

Κόντρα στο Ρέθυμνο, η ΑΕΚ στάθηκε άτυχη, καθώς ο Βλοτινός στο 2-0 σετ υπέρ το τραυματίστηκε (μάλλον θλάση στο δικέφαλο), με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει ένα 100% δικό του παιχνίδι. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ θα ισοφάριζε σε 1-1, ενώ και με τη νίκη του Μαδέση επί του Αντωνιάδη, η ΑΕΚ θα είχε το πάνω χέρι. Μάλιστα, ο Βλοτινός θα περάσει από εξετάσεις και θα φανεί το μέγεθος του τραυματισμού, χάνοντας μάλιστα και το υπόλοιπο της χρονιάς.

Όλη η οικογένεια της ΑΕΚ εύχεται στον Γιάννη Βλοτινό ταχεία ανάρρωση!

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 1-3
Λαγογιάννης – Κράσεφ 3-1 (06-11, 11-05, 11-09, 11-06)
Μαδέσης – Κωνσταντινόπουλος Κ. 0-3 (07-11, 10-12, 07-11)
Αϊβατίδης – Κορδούτης 2-3 (09-11, 12-10, 08-11, 11-07, 09-11)
Λαγογιάννης – Κωνσταντινόπουλος Κ. 0-3 (06-11, 04-11, 05-11)

ΟΕΑ Ρεθύμνου – ΑΕΚ 3-1
Provost – Λαγογιάννης 3-1 (11-06, 11-03, 07-11, 11-08)
Ιvanov – Βλοτινός 3-2 (05-11, 05-11, 11-00, 11-00, 11-00)
Αντωνιάδης – Μαδέσης 2-3 (11-05, 10-12, 11-05, 09-11, 07-11)