15.1
16:28

Καθάρισε και την Τσέλσι και οδεύει προς τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι

Με «χρυσό» σκόρερ τον Κέβιν Ντε Μπρόινε, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το ντέρμπι επί της Τσέλσι (1-0) και ξέφυγε στον… ορίζοντα της Premier League και στο +13 από τους «μπλε»!

Δώστε από τώρα τον τίτλο στη Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, και με μια κυριαρχική εμφάνιση έκαμψαν την αντίσταση της Τσέλσι (1-0) στο «Etihad», βροντοφωνάζοντας πως ο φετινός τίτλος θα καταλήξει στη… γαλάζια πλευρά του Μάντσεστερ!

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα που έφτασε τις δώδεκα διαδοχικές νίκες στην Premier (!), ήταν ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με μαγικό τελείωμα στο 70ο λεπτό, τέρμα το οποίο έφερε τη Σίτι στο +13 από τη δεύτερη Τσέλσι!

Το ματς:

Όποιος περίμενε να δει ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο, με πολλές φάσεις ανάμεσα στις δύο από τις καλύτερες επιθέσεις της Αγγλίας, πιθανώς απογοητεύτηκε. Η Μάντσεστερ Σίτι είχε μεν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού, κλείνοντας την Τσέλσι στο 1/3 του γηπέδου της στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λεπτου, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κέπα.

Από την πλευρά τους οι «μπλε», θυμήθηκαν τον παλιό καλό τους εαυτό στο αμυντικό κομμάτι, καθώς εκτός από το γεγονός πως κράτησαν τους γηπεδούχους με άνεση μακριά από την εστία τους, κατάφεραν να «παγώσουν» και να φέρουν τον ρυθμό στα δικά τους μέτρα. Ωστόσο, η Τσέλσι ολοκλήρωσε χωρίς τελική στο ματς το πρώτο ημίχρονο, για πρώτη φορά μετά τον Μάιο του 2008 σε αγώνα πρωταθλήματος!

Η πρώτη στιγμή στο ματς ήρθε στο 14ο λεπτό με αδύναμη κεφαλιά του Στόουνς, με το σουτ του Ντε Μπρόινε από πλάγια θέση να βγάζει εύκολα ο Κέπα ένα δεκάλεπτο αργότερα. Η μεγαλύτερη στιγμή των «citizens» καταγράφηκε στο 40ο λεπτό, με τον Ισπανό πορτιέρε της Τσέλσι να βγάζει με εντυπωσιακό τρόπο το τετ-α-τετ του Γκρίλις.

Διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με το παιχνίδι να αποκτάει σιγά-σιγά μια… άγρια ομορφιά, μετά και την επιλογή της Τσέλσι να αφήσει το αμυντικό πλάνο και να «ξεμυτήσει» οργανωμένα και με αξιώσεις από την περιοχή της.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να σοκάρει τους γηπεδούχους με το… καλημέρα της επανάληψης, όταν ο Λουκάκου βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Έντερσον να βγάζει σωτήρια το ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Βέλγου!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι «πολίτες» άρχισαν σταδιακά να αυξάνουν την έντασή τους και να πιέζουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 63′, ο Ντε Μπρόινε προειδοποίησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το διαγώνιο στου του Στέρλινγκ έφυγε ελάχιστα έξω.

Στο 70′ όμως άλλαξαν οι ισορροπίες, με τον Ντε Μπρόινε να βάζει τη Σίτι σε θέση οδηγού, με μια μαγική ενέργεια και άπιαστο φαλτσαριστό σουτ από τα 20 μέτρα στην κάτω αριστερή γωνία του Κέπα!

Στιγμές αργότερα, ο Βέρνερ «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως για κακή τύχη της Τσέλσι, ο Λαπόρτ σταμάτησε σωτήρια με το σώμα του το πλασέ του Γερμανού φορ. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία φάση των Λονδρέζων στο ματς, καθώς παρά το γεγονός πως κυνηγούσαν στο σκορ, δεν μπόρεσαν στα εναπομείναντα λεπτά να δημιουργήσουν κινδύνους στα καρέ των γηπεδούχων.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 84ο λεπτό, με το σουτ του Φόντεν να φεύγει ελάχιστα απάνω από την εστία, και τη Σίτι έτσι να χάνει την ευκαιρία για το 2-0.