08.1
19:19

Πέρασαν και από τη Λάρισα οι Κοριτσάρες της ΑΕΚ

Με 15-11 πέρασε από την Λάρισα η γυναικεία ομάδα Πόλο της ΑΕΚ που επικράτησε του τοπικού Ναυτικού Ομίλου για την 7η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «κιτρινόμαυρες» παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο, είχαν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού και πρόσθεσαν 3 υπερπολύτιμους βαθμούς στο σακούλι τους.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με την Ευδοκία Τσιμάρα, όμως η ομάδα της Λάρισας ισοφάρισε άμεσα σε 1-1. Κώτσια και Λούδη με πολύ ωραία τέρματα, έδωσαν το προβάδισμα εκ νέου στον «Δικέφαλο» με 1-3, ενώ η Κώτσια με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα σημείωσε το 1-4 (3:21 πριν το τέλος). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-4, αλλά και πάλι η Κώτσια σκόραρε από κοντά για το 2-5. Η Κάσσαρη διατήρησε το +3 για την ΑΕΚ (3-6), αλλά και πάλι οι Λαρισαίες μείωσαν στα 2 γκολ (4-6).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Λάρισα μείωσε στο γκολ (5-6). Η ΑΕΚ απάντησε με δύο διαδοχικά γκολ της Πασκάλε, για το 5-8. 2:50 πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 6-8, αλλά και πάλι η Πασκάλε με ωραίο τελείωμα έκανε το 6-9.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ, μειώνοντας σε 7-9. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, και με 2 γκολ της Στρατιδάκη και 1 της Κώτσια, ξέφυγε στο σκορ με 8-12.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, η Λάρισα με σερί 2-0, μείωσε σε 10-12, προσπαθώντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι (6:43 πριν το φινάλε). Τα γκολ των Πασκάλε και Λούδη έδωσαν… τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο σκορ με 10-14 και να φτάνει στη νίκη με 11-15, με νέο τέρμα της Πασκάλε.

ΝΟ Λάρισας – ΑΕΚ 11-15
Τα οκτάλεπτα: 4-6, 2-3, 2-3, 3-3.
ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Ζαφειράκη, Κοκκίνου, Τζελέπη, Καριπίδου Μ. 5, Μπαλάτσα 3, Κολτσίδα 2, Γαλανοπούλου, Ρότζερς, Χασιώτη, Καριπίδου Η 1.
ΑΕΚ (Κική Λιώση): Τσουρή, Πασκάλε 5, Κάσσαρη 1, Λούδη 2, Γαβαλά, Μαστρόκαλου, Μιχαηλίδου, Στρατιδάκη 2, Κώτσια 4, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ. 1, Γροζοπούλου, Αρχοντάκη, Κοβάσεβιτς, Βαμβακάρη.