08.1
21:04

Νίκησε εύκολα τον Ηλυσιακό η ΑΕΚΑΡΑ

Το «2Χ2» στο 2022 έκανε η ΑΕΚ καθώς μετά την επικράτηση επί του ΠΑΟΚ μεσοβδόμαδα, νίκησε και τον Ηλυσιακό με 3-0 σετ στο «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση και παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ κατά περιόδους, δεν δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στο τρίποντο. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας παράλληλα στο -3 από τη 2η θέση (Δείτε την βαθμολογία ΕΔΩ).

Δυναμικά μπήκε η ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό, κάνοντας ένα γρήγορο 4-0, με την Βάντερ και την Μπράουν να είναι «καυτές» από την αρχή. Η ομάδα του Ηλυσιακού μείωσε σε 7-5 εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ΑΕΚ, όμως η «Ένωση» με καθαρό μυαλό κατάφερε να αποκτήσει εκ νέου διαφορά (13-8, 19-11) και να την αυξήσει (23-13), παίρνοντας το σετ με 25-14.

Με φορά και καλή ψυχολογία από το πρώτο σετ ξεκίνησε η ΑΕΚ και το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, παίζοντας εντυπωσιακό βόλεϊ και καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 7-1 και στη συνέχεια με 10-2. Ύστερα, έφθασε τη διαφορά στους 11 πόντους (15-4) με την «Ένωση» να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι. Ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να πλησιάσει και το 25-13 αντικατοπτρίζει πλήρως την εξαιρετική εικόνα του «δικεφάλου».

Κινδυνεύει με πρόστιμο η ΑΕΚ – Προκλήθηκε προσωρινή διακοπή στο ματς (pics)

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ΑΕΚ δεν μπήκε το ίδιο καλά. Ο Ηλυσιακός πήρε τα ηνία (1-2, 5-7, 8-9), με την «Ένωση» να ισοφαρίζει αρχικώς σε 9-9 και να παίρνει κεφάλι στο σκορ (10-9). Έκτοτε δεν άφησε τον Ηλυσιακό να πλησιάσει ξανά, με τη διαφορά να ανοίγει (17-12). Τα κορίτσια της ΑΕΚ δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους και επιβλήθηκαν με 25-19.