05.1
19:48

«Ψυχωμένη» ΑΕΚΑΡΑ – «Πάτησε» τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη

Κοριτσάρες για… φίλημα! Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Ένωσης πήρε τεράστιο «διπλό» στην Θεσσαλονίκη (1-3 στα σετ) επικρατώντας του ΠΑΟΚ. Αφιερωμένη στον Σεραφείδη η νίκη.

Τα κορίτσια της «Ένωσης» πήραν μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ, με 3-1 σετ, και αφιέρωσαν το θρίαμβό τους στη μνήμη του γίγαντα της ΑΕΚ, Στέλιου Σεραφείδη! Οι «κιτρινόμαυρες» πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στη φετινή αγωνιστική περίοδο, κατέκτησαν το τρίποντο και έκαναν σημαντικό βαθμολογικό βήμα για τη συνέχεια της Volley League.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας το προβάδισμα με 2-0. Με τις Μπράουν και Τέρελ να κάνουν τα πάντα, η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκηνικό και προηγήθηκε με 2-7. Οι γηπεδούχοι κάλεσαν τάιμ άουτ, όμως τίποτα δεν σταμάτησε την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδου. Με εντυπωσιακά μπλοκ από Διώτη, Μπράουν, Τέρελ, και την Βεργίδου να παίρνει άσσους, η ΑΕΚ έφτασε στο 4-15! Η διαφορά έφτασε έως και τους 13 πόντους (4-17), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώνει σε 9-20. Η Τέρελ με εντυπωσιακό καρφί και με νέο άσσο έφερε την ΑΕΚ στο 9-22. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-23, αλλά η «Ένωση» με άνεση κατέκτησε το σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 3-3. Οι «κιτρινόμαυρες» και πάλι με την Τέρελ και με 3 σερί άσσους έφτασε στο 3-7. Με μπλοκ και επίθεση η ΑΕΚ «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 6 πόντους (3-9). Ο ΠΑΟΚ με σερί 2-0 μείωσε σε 5-9, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με δικό της σερί 6-2 για το 7-15. Η ομάδα του ΠΑΟΚ κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο δεν άλλαξε στο ελάχιστο την ροή της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος, η ΑΕΚ βρήκε πόντο με πρώτο χρόνο και φτάνοντας στους 13 (!) άσσους έφτασε στο 9-20. Η Βάντερ με ωραίο τελείωμα «έγραψε» το 11-23 και η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 14-25 (0-2).

Ο ΠΑΟΚ όπως ήταν φυσιολογικό αντέδρασε και μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 3-0, αλλά η ΑΕΚ μείωσε με μπλοκ άμεσα σε 3-2. Οι γηπεδούχοι έφτασαν με όπλο τους το μπλοκ στο 8-2, με τις «κιτρινόμαυρες» να απαντούν με δικό τους σερί 3-0 με μπλοκ (8-5). Η ΑΕΚ συνέχισε την αντεπίθεση διαρκείας και με τις Μπράουν και Τέρελ μείωσαν σε 12-11 και 14-13. Ένα «μπλακ άουτ» στην υποδοχή του «Δικεφάλου» και ορισμένα λάθη, έδωσαν εκ νέου «αέρα» στον ΠΑΟΚ που έφτασε στο 17-13. Η «Ένωση» πλησίασε στο σκορ με τη Διώτη και τη Βάντερ (17-15), ενώ με τις Τέρελ και Μπράουν μείωσε στον πόντο (21-20). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 24-21, η ΑΕΚ μείωσε χάρη σε σερβίς που κατέληξε out (24-22), αλλά το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-22 (1-2).

Το αρχικό 2-1 στο τέταρτο σετ, έγινε γρήγορα 2-7 υπέρ της ΑΕΚ με εντυπωσιακά χτυπήματα και άσσους. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί με τις Τέρελ και Μπράουν που έκανα ό,τι ήθελαν στο φιλέ και το 3-9 έγινε άμεσα 6-15 με νέο μπλοκ. Η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ και συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά (11-21, Μπράουν). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-22, αλλά η Βάντερ μετά από φάση διαρκείας έκανε το 16-23 και η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 17-25 και τη νίκη με 1-3 σετ!

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-3