05.1
19:09

Κυνική ΑΕΚ – Πήρε το «διπλό» στη Λαμία

Οι Κιτρινόμαυροι στο… ρελαντί κατάφεραν και επικράτησαν (0-2) επί της Λαμίας, με σκόρερ τους Γκαρσία και Άμραμπατ. Προβλημάτισε ανά διαστήματα, χαμηλός ο ρυθμός, όμως αυτό που μετράει στο τέλος είναι οι τρεις πόντοι.

Μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά έπαιξε μπάλα σε βαθμό τέτοιο ώστε να πάρει αυτό που ήθελε από τον αγώνα με τη Λαμία.

Η ΑΕΚ είχε σε καλή φόρμα του Λιβάι Γκαρσία και Νόρντιν Άμραμπατ, οι οποίοι και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Από κοντά και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος ήταν δραστήριος και απειλητικός.

Έχασε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, όπως και η Λαμία να ισοφαρίσει όταν το ματς ήταν ακόμα στο 0-1. Στο τέλος όμως η νίκη ήρθε, με την Ένωση να μην μπορεί να πανηγυρίσει ευρισκόμενη σε βαθύ πένθος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Με συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα ξεκίνησε ο αγώνας στο ΔΑΚ Λαμίας, με τις δυο ομάδες να κρατούν ενός λεπτού σιγή εις μνήμη των Σεραφείδη και Γενεράκη. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με την ΑΕΚ να μην έχει μπει καλά και την Λαμία – μετά από λάθος του Μήτογλου – να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία του ματς, με τον Νούνιες να σουτάρει (5’) και τον Τσιντώτα να λέει «όχι».

Η Ένωση έδειχνε ανήμπορη να διασπάσει την καλά στημένη άμυνα των γηπεδούχων, με το πρώτο σουτ να έρχεται από τον Γκαρσία στο 12ο λεπτό, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ανσαριφάρντ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (18’), ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως χέρι του Μάνταλου.

Το γκολ τελικά ήρθε για την ΑΕΚ στο 29ο λεπτό, με τον Λιβάι Γκαρσία να εκμεταλλεύεται τον ωραίο τρόπο με τον οποίο του στρώθηκε η μπάλα και να σουτάρει δυνατά για το 0-1 του σκορ. Οι Κιτρινόμαυροι έχασαν δυο ακόμα ευκαιρίες με τους Ανσαριφάρντ (34’) και Άμραμπατ (35’), όμως το σκορ (0-1) παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Η Λαμία μπήκε στο 2ο ημίχρονο με τον Σβάρνα να μην απομακρύνει σωστά και η μπάλα να καταλήγει στον Τζανδάρη (51’), στέλνοντας άουτ την μπάλα. Ο Μάνταλος στην συνέχεια απάντησε για την ΑΕΚ, ο οποίος στο 53ο λεπτό έπιασε ένα καλό μακρινό σουτ – εκτός περιοχής – με την μπάλα να περνά λίγο εκτός εστίας.

Ο Σιμάνσκι έχασε μία ακόμα ευκαιρία για την Ένωση (59’) με το σουτ να καταλήγει άουτ και η Λαμία λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 67ο λεπτό, όταν ο Αραμπούλι επωφελήθηκε από την φάση, όμως πλάσαρε – από δύσκολη θέση – άουτ. Οι γηπεδούχοι με τους Ρόμανιτς και Ταϊρόν έχασαν μία διπλή ευκαιρία για να βρουν το γκολ (76’) όμως η μπάλα κατέληξε εκ νέου άουτ.

Η νίκη της ΑΕΚ «σφραγίστηκε» με τον (πολύ καλό) Αμραμπάτ, ο οποίος στο 83ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπεχαράνο και στην εξέλιξη της φάσης να πλασάρει ψύχραιμα για το 0-2. Χατζισαφί και Γέβτιτς έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο τέλος για να διευρύνουν το σκορ, όμως αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Μαζουλούξης, Τζανδάρης (63’ Ταϊρόνε), Μπεχαράνο, Νούνιες (82’ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Αραμπούλι (82’ Καραμάνος).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ (71’ Σιμόες), Σιμάνσκι (77’ Σάκχοφ), Άμραμπατ, Μάνταλος (86’ Χατζισαφί), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (71’ Γέβτιτς).