12.12
16:37

«Πάτησε» και τα Χανιά η ΑΕΚΑΡΑ Β’

Νίκος Κλεισαρχάκης

Αήττητη παρέμεινε η ΑΕΚ Β’ (και) κόντρα στα Χανιά, τα οποία και νίκησε (1-0), βγάζοντας ανά διαστήματα ωραίους συνδυασμούς και φάσεις. Κορυφαίοι για την Ένωση οι Λάτσι, Μουστακόπουλος και Γιούση, ενώ ο τραυματισμός του Σταμούλη «πάγωσε» τους πάγκους.

Ακόμα μία νίκη για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλος, ο οποίος είδε τους παίκτες του να κερδίζουν (1-0) την ομάδα των Χανίων και να παραμένουν αήττητοι.

Ο χρυσός σκόρερ, Χρήστος Γιούσης, ήταν εκ των κορυφαίων του αγώνα, ενώ οι Κιτρινόμαυροι είχαν ωραίους συνδυασμούς ανά διαστήματα στο γήπεδο του Αιγάλεω.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα των Χανίων να εκμεταλλεύεται την λάθος απομάκρυνση του Λάτσι (3’) και ο Ντος Σαντος να απειλεί με μακρινό σουτ τον Γκίνη, ο οποίος είχε απάντηση. H Ένωση είχε καλή κυκλοφορία, όμως η τελική πάσα ήταν αυτή που της έλειπε.

Στο 13ο λεπτό ο Μουστακόπουλος έδωσε στον Αμούρ, ο οποίος «μπήκε» στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός. Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε με τον Σαμπανάτζοβιτς – μετά από κόρνερ – που έπιασε ένα «γεμάτο» σουτ, με τον Κουτζαβασίλη να έχει απάντηση στο 14’.

Ακόμα ένα σουτ του Κοσίδη (17’) από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε πάνω από τα αντίπαλα γκολποστ. Τα Χανιά είχαν την δική του μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαϊροβιτς (18’) να πιάνει την κεφαλιά, όμως  η μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Ο ρυθμός έπεσε με κάποια συνεχόμενα φάουλ, οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν χώρους και η λευκή ισοπαλία έμεινε μέχρι το ημιχρόνο.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τους Κιτρινόμαυρους να μπαίνουν δυνατά και να έχουν μεγάλη ευκαιρία (48’) με τον Λάτσι να πιάνει την κεφαλιά από το κόρνερ του Γιούση, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η πίεση της ΑΕΚ Β’ τελεσφόρησε στο 53ο λεπτό, με τους Χριστόπουλο, Σταμούλη και Γιούση να συνδυάζονται πολύ όμορφα και τον τελευταίο να σκοράρει (1-0).

Μετά το προβάδισμα, ο Οφρυδόπουλος άλλαξε το σύστημα (4-4-2) ώστε να κλείσει τους χώρους που έβρισκε η ομάδα των Χανίων, η οποία πίεζε για το γκολ με τους Μπαϊροβιτς (62’) και Κόλλα (65’). Το γκολ ήρθε για τους κρητικούς (71’) όμως ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ και ακυρώθηκε.

Ο Γκαρσία κέρδισε την μπάλα μετά από κόντρες και σούταρε δυνατά (72’), όμως ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε στην γωνία. Στο 82ο λεπτό ο Σταμούλης αποχώρησε με φορείο τραυματίας, με τον Οφρυδόπουλο να αλλάζει εκ νέου το σύστημα της ομάδας (5-3-2).

Στο 89ο λεπτό η ΑΕΚ Β’ είχε μία ακόμα πολύ καλή ευκαιρία με τον Τζούντα Γκαρσία να κάνει ένα ωραίο σλάλομ και να πατάει περιοχή, δίχως όμως να προλαβαίνει το σουτ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Ένωση να φεύγει νικήτρια σε ακόμα ένα παιχνίδι, κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο.

ΑΕΚ Β’ (Σ. Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Σταμούλης(81′ Κάτσικας), Κορνέζος, Μιτάι, Λάτσι, Σαμπανάτζοβιτς, Μουστακόπουλος, Γιούσης(81′ Γιαννούτσος), Χριστόπουλος Ευθ.(68′ Τζ. Γκαρσία), Αμούρ(54′ Παρράς), Κοσίδης(68′ Ιατρούδης)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Πατάπης(90+2′ Κόλα), Ζιούλης, Τσαμούρης(46′ Παντεκίδης), Κογιέτε(64′ Καγιέτε), Παναγιωτούδης(78′ Βασιλακάκης), Κάρλος, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας(59′ Κόλλας), Μπαΐροβιτς