08.12
09:03

Η ΑΕΚ στους «8» για 2η φορά! (VIDEO)

Σαν σήμερα (08/12) το 1976 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, για την φάση των «16» του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, στη ρεβάνς του 2-0 της Αθήνας.

Οι κιτρινόμαυροι πήγαιναν να… γράψουν ακόμα μία φορά ιστορία, με το αβαντάζ του 2-0 στο «Ν.Γκούμας», απέναντι στους πανίσχυρους (τότε) Γιουγκοσλάβους.

Η αναμέτρηση όμως δεν ξεκίνησε ιδανικά για την Ένωση, καθώς στο 21ο λεπτό, ο Μπάραλιτς, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ γρήγορα ο Βάγκνερ ισοφάρισε για τον Δικέφαλο. Ένα γκολ που αποδείχθηκε «χρυσό» στην συνέχεια….

Στο ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας προηγούταν με 3-1, καθώς ο Φιλίποβιτς στο 30’ και ο Σάβιτς στο 33’ είχαν βάλει σε ρόλο οδηγού τους γηπεδούχους, ενισχύοντας τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση με ανατροπή.

Η ΑΕΚ όμως αποδείχθηκε πολύ «σκληρή» για να πεθάνει και κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Με λυσσαλέα άμυνα, σε ένα γήπεδο γεμάτο λάσπη, απέκλεισαν τους αντιπάλους, χάρης στο εκτός έδρας γκολ.

Μαζί με την ΑΕΚ την οκτάδα των προημιτελικών συμπλήρωναν οι Μπαρτσελόνα, Μαγδεμβούργο, Μπιλμπάο, Φέγιενορντ, Γιουβέντους, Σάλκε και ΚΠΡ που ήταν και η επόμενη αντίπαλος.