07.12
21:24

Έπεσαν μαχόμενοι οι Μάγκες – Ήττα από την Καντέτεν

Δεν κατάφεραν οι Μάγκες (28-31) να πάρουν τη νίκη επί της ελβετικής Καντέτεν, γνωρίζοντας την ήττα. Έντονα παράπονα για την διαιτησία από τους Κιτρινόμαυρους που εμφανίστηκαν βελτιωμένοι αλλά δεν τα κατάφεραν.

Εμφανώς βελτιωμένη η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια στον αγώνα με την Καντέτεν για την 6η αγωνιστική του EHF European League.

Ωστόσο, τα διαιτητικά στραφοσφυρίγματα κάθε φορά που ισοφάριζε η ΑΕΚ αλλά και οι χαμένες επιθέσεις οδήγησαν σε μία ακόμα ήττα για την ομάδα, βάζοντας δύσκολα στο δρόμο της πρόκρισης.

Για ακόμα μία φορά ο κόσμος της Ένωσης έδωσε παράσταση άξια θαυμασμού, τόσο για τον φόρο τιμής που απονεμήθηκε στον αδικοχαμένο Στέφαν Γέλοβατς, όσο και για την στήριξη στους Μάγκες ακόμα και μετά το τελευταίο σφύριγμα και την ήττα από τους Ελβετούς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δυο ομάδες (1-1), με την Καντέτεν να έχει το προβάδισμα (2-4), όμως την ΑΕΚ να μην την αφήνει να… ξεφύγει (4-4). Οι Μάγκες έβγαζαν θετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους (6-6) και να πάρουν – για πρώτη φορά – το προβάδισμα με τον Αραμπατζή (7-6) στο 12ο λεπτό.

Φυσικά οι Ελβετοί δεν έχασαν τον ρυθμό τους (8-8) και το σκορ συνέχισε σε οριακό σημείο, με πολλές ισοπαλίες (9-9). Η Καντέτεν κατάφερε να πάει στο +3 (9-12), όμως η αντίδραση των Κιτρινόμαυρων ήρθε με τους Τζηρά και Μυλωνά (13-14). Το ημίχρονο βρήκε τον αντίπαλο μπροστά στο +2 (15-17).

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Οι Μάγκες μπήκαν δυνατά στο 2ο μέρος (16-17) με τον Μπεριά να μειώνει, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη (17-19) με την Καντέτεν να ανεβάζει την διαφορά (17-21). Η ΑΕΚ… ξεκόλλησε στην επίθεση με τους Ουγάλδε και Μυλωνά να σκοράρουν (20-22), όμως και πάλι οι Ελβετοί βρήκαν δρόμο προς τα δίχτυα (20-24).

Η Ένωση δεν άφηνε την διαφορά να ξεφύγει (22-24) και κρατούσε επαφή με το σκορ (24-26). Η ψαλίδα μίκρυνε (25-26) και ο Αραμπατζής ισοφάρισε (26-26) για την ΑΕΚ, με τον Μυλωνά να ολοκληρώνει την ανατροπή (27-26) λίγα λεπτά πριν το τέλος. Οι Κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα (27-28) και οι Ελβετοί πήραν ξανά την διαφορά (28-31).

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Ένωση να γνωρίζει την ήττα και να μένει πίσω βαθμολογικά στον όμιλο, χάνοντας έδαφος για την πρόκριση αλλά τίποτα να έχει τελειώσει οριστικά.