06.12
09:15

H γκολάρα του Μπρούνο και οι προκλητικοί «ροσονέρι» (VIDEO)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα (06/12) το 2006 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε την Άντερλεχτ για τον 6ο αγώνα της φάσης των ομίλων του Champions League, όπου ήθελε έστω έναν βαθμό για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν καταφέρει να βρίσκονται στην 2η θέση και ήθελαν την νίκη στις Βρυξέλλες ή έστω την ισοπαλία με την ταυτόχρονη νίκη της Μίλαν απέναντι στην Λίλ.

«Αμαυρώνοντας» το όνομά τους, οι Ροσονέροι έπαιξαν προκλητικά αδιάφορα απέναντι στους Γάλλους για να ηττηθούν με 2-0, γεγονός που άφηνε ως μόνη προϋπόθεση πρόκρισης στην ΑΕΚ, την νίκη.

Παρ’ ότι οι κιτρινόμαυροι στέκονταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, οι Βέλγοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 38’ με τον Βάντεν, ενώ στο 63’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, εκεί που πίστεψαν πως είχαν «κλειδώσει» την πρόκριση.

Στο τέλος όμως «μίλησε» η κιτρινόμαυρη ψυχή και στο 75ο λεπτό, ο Λάκης μετά από σέντρα του Γεωργέα μείωσε αρχικά το σκορ. Η… γκολάρα της ισοφάρισης ήρθε στο 81’ με τον Μπρούνο Τσιρίλο, κάνοντας εκπληκτικό γυριστό σουτ, για το 2-2 μέσα στην έδρα της Άντερλεχτ.

Στα τελευταία λεπτά είχε ακόμα δυο ευκαιρίες για να κάνει την απόλυτη ανατροπή η ΑΕΚ, με τον Τόζερ και τον Λάκη, όμως η τύχη δεν της χαμογέλασε και σε συνδυασμό με την προκλητική ήττα της Μίλαν, αποχαιρέτησαν τον θεσμό του Champions League.