04.12
09:38

«Απόδραση» από Λάρισα στο ντεμπούτο Σαβέβσκι (VIDEO)

Σαν σήμερα (04/12) το 1988, η ΑΕΚ αντιμετώπιζε την πρωταθλήτρια Λάρισα στο γήπεδο Αλκαζάρ, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας στο πλευρό της χιλιάδες ΑΕΚτζήδες.

Μετά την ήττα του ΠΑΟΚ στην Λιβαδειά με 2-1, οι κιτρινόμαυροι είχαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν την νίκη και να μείνουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, όπως και έγινε.

Για πρώτη φορά στην σεζόν, η Ένωση έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, χάρης στο γκολ του Μίροσλαβ Οκόνσκι στο 74ο λεπτό, αλλά και τις πολύ καλές εμφανίσεις των Οικονομόπουλο, Γεωργιάδη και Παπαϊωάννου.

Οι γηπεδούχοι ήταν δυνατοί αντίπαλοι και το έδειξαν στο 31ο λεπτό, μετά το δοκάρι του Μπάνον, που θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ. Όμως οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν περισσότερο πάθος και θέληση για την νίκη, την οποία και κέρδισαν δίκαια.

Στον αγώνα έκανε ντεμπούτο ο μεγάλος ποδοσφαιριστής της Ένωσης, Τόνι Σαβέβσκι, αλλά δεν έλλειψαν τα επεισόδια, με 2.000 ΑΕΚτζήδες να εμπλέκονται σε καβγάδες με τους οπαδούς της Λάρισας και τις δυνάμεις της αστυνομίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Κούτουλας,Μανωλάς, Γεωργιάδης, Παπαϊωάννου, Πατίκας (87΄Πεππές), Σαβέβσκι, Χριστοδούλου (77΄Φαμέλης), Οκόνσκι, Σαββίδης.

ΑΕΛ: Μιχαήλ, Κυριλίδης (58’ Αγορογιάννης), Κολομητρούσης, Μητσιμπόνας, Γκαλίτσιος, Βουτυρίτσας, Αλεξούλης, Τσιώλης, Μπάνον, (68’ Μαλούμα), Καραπιάλης, Βαλαώρος