04.12
22:58

Άνετο εκτός έδρας πέρασμα για τα Κορίτσια της ΑΕΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 σετ της ΑΟΝ Αμαζόνες για την 12η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Νέο τρίποντο για την ομάδα της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 σετ κόντρα στην ΑΟΝ Αμαζόνες, εκτός έδρας για την 12η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, παθαίνοντας μπλακ άουτ στο τέλος του πρώτου σετ, όπου το έχασε από δικά της λάθη. Στη συνέχεια, με καθαρό μυαλό έκανε την ανατροπή.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ και με ένα γρήγορο 0-3 φάνηκε να ελέγχει από νωρίς το παιχνίδι. Η ομάδα των Αμαζόνων προσπαθούσε να πιέσει και το μόνο που κατάφερνε ήταν απλά να μειώσει. Οι γηπεδούχοι μετά από δύο τάιμ άουτ που πήραν, κατάφεραν να προσπεράσουν την ΑΕΚ(19-18), που στο τέλος φάνηκε να μην έχει καθαρό μυαλό και έχασε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ θέλησε να δείξει πως έχει αφήσει πίσω το μπλακ άουτ που έπαθε στο τέλος του πρώτου σετ, ενώ η γηπεδούχος ομάδα έδειξε πως θέλει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Αυτή τη φορά η ΑΕΚ με καθαρό μυαλό, ξέροντας πως δεν έχει περιθώρια για νέα λάθη, πάτησε το γκάζι όταν το σκορ ήταν 8-8. Κάπου εκεί οι «Κιτρινόμαυρες» απέκτησαν διαφορά ασφαλείας(11-15, 13-21) και πήραν το σετ με 15-25.

Με στόχο να συνεχίσει το σετ από εκεί που τελείωσε το προηγούμενο, ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο μέρος του παιχνιδιού. Η «Ένωση» δεν άφησε την ομάδα των Αμαζόνων να διεκδικήσει κάτι, έχοντας το πάνω χέρι στο σετ. Με πολύ δυνατά χτυπήματα της Βάντερ και της Μπράουν σε καθοριστικά σημεία, κατάφερε να έχει μια διαφορά ασφαλείας(12-16), με την γηπεδούχο ομάδα να μειώνει, χωρίς όμως να μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πήρε το σετ με 21-25.

Να τελειώσει το παιχνίδι ήθελε η ΑΕΚ ξεκινώντας το τέταρτο σετ, με τις «Κιτρινόμαυρες» να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στην ομάδα των Αμαζόνων, αποκτώντας προβάδισμα στο σκορ από την αρχή. Η ΑΕΚ με πολύ καλή ομαδική εμφάνιση, κλείδωσε την επίθεση των γηπεδούχων και πήρε άνετα το σετ με 13-25.

ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΕΚ: 1-3
Τα σετ: 25-20, 15-25, 21-25, 13-25.