01.12
22:09

«Ξέσπασε» η ΑΕΚΑΡΑ και βλέπει… προημιτελικά

Νίκος Κλεισαρχάκης

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ κόντρα στην Κηφισιά (4-0), κλείνοντας – από τον πρώτο αγώνα – το εισιτήριο για την φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. «Ξεμπούκωσε» στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας ρυθμό και βρίσκοντας γκολ.

Δυο πρόσωπα είχε η ΑΕΚ στο παιχνίδι με την Κηφισιά, καθώς στο πρώτο μέρος κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, ενώ στο δεύτερο.. ξέσπασε.

Το 4-0 του ΟΑΚΑ δίνει αέρα πρόκρισης στους Κιτρινόμαυρους, με τον Αργύρη Γιαννίκη να δίνει χρόνο συμμετοχής, ευκαιρίες και να δοκιμάζει πράγματα στο παιχνίδι του.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ επιθετική και παραγωγική στο 2ο μέρος, έχοντας αλλάξει εικόνα από εκείνη του 1ου, και εξασφάλισε αυτό το ευρύ σκορ, τελειώνοντας εύκολα την αποστολή της επί την Κηφισιά.

Η ακτινογραφία του ματς

Η ΑΕΚ πήρε από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε για το γκολ. Η πρώτη καλή ευκαιρία έγινε από τον Ανσαριφάρντ (7’) ο οποίος δέχθηκε την μπάλα από τον Τάνκοβιτς, τσίμπησε με το μυτάκι αλλά ο Μιχελής είπε «όχι».

Λίγα λεπτά μετά – στο 13ο συγκεκριμένα – ο Ρότα, σε μία σέντρα –σουτ, λίγο έλειψε να σκοράρει με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Ο Καρίμ συνέχισε να είναι απειλητικός (18’ και 19’) όμως το ισόπαλο αποτέλεσμα παρέμενε στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες της Κηφισιάς έκαναν την πρώτη τους επίθεσης μόλις στο 29ο λεπτό, όταν ο Καλλέργης έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Τεττέι έκανε την κεφαλιά που κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Η απάντηση ήρθε για την ΑΕΚ από τον Γκαρσία, όταν συνδυάστηκε ωραία με τον «Τάνκο», απέφυγε εντυπωσιακά τον αντίπαλο αλλά δεν πρόλαβε να τελειώσει την φάση στο 33’. Τα επόμενα λεπτά δεν είχαν κάτι το αξιοσημείωτο πέρα από ένα σουτ του Γέφτιτς, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή του αγώνα!

Το 2ο μέρος βρήκε την ΑΕΚ να έχει μπει αποφασισμένη να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έχασε (ξανά) αρκετές ευκαιρίες με τους Τάνκοβιτς (46’) και Γκαρσία (49’), μέχρι ο Γέφτιτς να εκτελέσει το φάουλ και ο Ανσαριφάρντ να «καρφώσει» με κεφαλιά τον Μιχελή για το 1-0. Δεν έλειψε πολύ μέχρι το επόμενο γκολ, με τους Σβάρνα-Τάνοβιτς-Γέφτιτς να εναλλάσσονται ωραία και ο Έλληνας διεθνής να… κρεμάει τον Μιχελή (2-0) στο 57ο λεπτό.

Η ΑΕΚ συνέχισε με πατημένο το γκάζι, με τον Τάνκοβιτς – στην τελευταία του ευκαιρία στο ματς – να σκοράρει για το 3-0, στο 69ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το 4ο γκολ της Ένωσης. Σκόρερ αυτή την φορά ο Χατζισαφί, σημειώνοντας ένα μαγικό τέρμα. Ο Γέφτιτς βρήκε με εκπληκτική πάσα αριστερά τον Χατζισαφί που είχε ανέβει, κοντρόλαρε και σούταρε κάνοντας το 4-0.

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ έχασε ευκαιρίες με το… τσουβάλι για να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ πρόκρισης, όμως το 4-0 παρέμεινε μέχρι τέλους. Η εικόνα της άλλαξε ξεκάθαρα σε σχέση με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου και αυτό ήταν που οδήγησε την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να είναι με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Λε Ταλέκ (70’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (64’ Αμραμπατ), Γέβτιτς (80’ Μοχαμάντι), Τάνκοβιτς (70’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ (80’ Κοσίδης)

Κηφισιά (Ν. Κούστας, 4-3-3): Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61’ Τζέλης), Πρίτσας (46’ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61’ Κρητικός), Παπασάββας (82’ Παπαγγελής), Τετέι (73’ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης

Ο διαιτητής Βάτσιος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Γέβτιτς (24’) – Ντοριβάλ (51’), Παπασάββα (60’).