30.11
21:18

Αγνώριστη ΑΕΚ και ήττα από την Καντέτεν

Δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι η ΑΕΚ στην Ελβετία κόντρα στην Καντέτεν (30-26), η οποία – εκτός το πρώτο δεκάλεπτο – ήταν άστοχη, νευρική και… επιπόλαια στο παιχνίδι της. Προσπάθησε την ανατροπή με τον Μόγια αλλά ήταν αργά.

Δίχως το πάθος και την ένταση που έχουν συνηθίσει να έχουν, εμφανίστηκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στο Σαχφάουζεν κόντρα στην Καντέτε.

Η Ένωση είχε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πήραν κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας πίσω τους Μάγκες.

Μάλιστα, ο πορτιέρο των Ελβετών βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας της ΑΕΚ στην επίθεση, δεν κατάφερε η ομάδα να μπει στο παιχνίδι και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά με την ΑΕΚ όμως να έχει πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, βρισκόμενη στο +1. Οι Ελβετοί απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα, παίρνοντας μάλιστα για λίγο και προβάδισμα, μέχρι που οι Κιτρινόμαυροι ανέκτησαν εκ’ νέου πηγαίνοντας την διαφορά στο +2 (3-5).

Η Ένωση για λίγα λεπτά διατήρησε το προβάδισμα των δυο γκολ, αλλά η Καντέτεν, βελτιώνοντας την άμυνα της, βρήκε επιθετικά την λύση και στην συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει (7-7) και στη συνέχεια να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο +3 (10-7), με την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια να μην δείχνει ότι μπορεί να αντιδράσει.

Η ΑΕΚ έμοιαζε… βραχυκυκλωμένη στα εναπομείναντα λεπτά, με τους γηπεδούχους να αυξάνου την διαφορά (13-8). Αρκετές επιθέσεις χάθηκαν για τους Μάγκες, έχοντας όμως απέναντί τους έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, τον Πιλίποβιτς.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται (16-09), δίχως να έρχεται το «ξέσπασμα» που θα ξεκολλούσε τους παίκτες του Δημητρούλια. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ στο -8 (18-10) και μία ανεξήγητη νευρικότητα στο παιχνίδι της.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε το πρώτο, με την Καντέτεν να σκοράρει (19-10) και την ΑΕΚ να αδυνατεί να βρει λύσεις επιθετικά (20-10). Ένα σερί 0-3 (20-13) με τους Μυλωνά και Μπεριά δεν ήταν αρκετό για να βάλει την ομάδα στο παιχνίδι (22-13).

Οι Μάγκες προσπαθούν να ανεβάσουν ρυθμό και λύση στην επίθεση (23-14). Ένα ξέσπασμα του Μόγια με τρι τέρματα (25-18) μείωσε προσωρινά την διαφορά, όμως η Καντέτεν συνέχισε σε υψηλές πτήσεις, με πρώτο τον τερματοφύλακά της που απέκρουε με κάθε δυνατό τρόπο τα σουτ των Κιτρινόμαυρων.

Ακόμα μία προσπάθεια της ΑΕΚ να μπει στο… κόλπο (27-21) δεν στέφθηκε με επιτυχία (29-23) και ουσιαστικά το αποτέλεσμα είχε προδικαστεί. Οι Μάγκες δεν μπήκαν στο παιχνίδι, δεν έβγαλαν αντίδραση και σημείωσαν μία κακή εμφάνιση, γνωρίζοντας την ήττα (30-26) από την Καντέτεν.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημιχρ.), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26.

ΚΑΝΤΕΤΕΝ ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ: Κούτελ, Πιλίποβιτς, Ζέχντεν, Τζέρρυ, Κανέγιας, Σμιντ, Σόπερ, Γκερμπλ, Γκαρσία, Λίερ, Μάρκοβιτς, Μάρος, Σέλκερ, Τόμινετς, Χέρμπουργκερ, Μάτζκεν.

ΑΕΚ: Μπουκοβίνας, Τζηράς, Ουγκάλντε, Πλάθα, Μυλωνάς, Κοτσιώνης, Μόγια, Μπεριά, Ηλιόπουλος, Καλόμοιρος, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής, Μπριάτκα, Μπετζιλαλί, Αντζελιτς, Δικαιούλιας.