28.11
16:16

«Πάτησε» τον Κέρκη η ΑΕΚ της Καρδιάς

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σε τροχιά πρόκρισης μπαίνει από σήμερα (28/11) η ΑΕΚ καθώς επικράτησε (3-0 σετ) επί του πρωτοπόρου Κέρκη μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Ένα σπουδαίο παιχνίδι επεφύλαξε η ομάδα του Χατζηαντωνίου κόντρα στον πρωτοπόρο του Ομίλου, Κέρκη μέσα στη Νέα Φιλαδέλφια.

Η αναμέτρηση «βάφτηκε» κιτρινόμαυρη και η ομάδα μπαίνει δυναμικά στην διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 4-7 και 6-10. Η ΑΕΚ με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Σπέλερ, δε μπορούσε να ξαναμπεί στο σετ, με τον Κέρκη να φτάνει στο 12-19. Σε εκείνο το σημείο οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά σε 17-21 και 20-22. Η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση σε 23-23 και με δύο ακόμα διαδοχικούς πόντους κατέκτησε το σετ με 25-23, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή.

Στο δεύτερο σετ, και με την ψυχολογία στα ύψη, η «Ένωση», πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 2-0, 5-3 και 7-4. Με πίεση στο σερβίς, με αποτέλεσμα να χαλάει η υποδοχή των φιλοξενούμενων, η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε τις δεύτερες μπάλες ανεβάζοντας τη διαφορά στο σκορ στο +5 (13-8). Με τη βοήθεια και του κόσμου που έδωσε βροντερό «παρών» στο γήπεδο, και με τους Σπέλερ και Πέπερ να κυριαρχούν στο φιλέ, η ΑΕΚ έφτασε στο 21-15 και στο τελικό 25-16 του σετ. Στα αρνητικά σημεία, ο Σπέλερ τραυματίστηκε στους τελευταίους πόντους, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το παιχνίδι, ενώ μετά το τέλος του αγώνα μεταφέρθηκε στην ΕΥΡΩΚΛΙΝΙΚΗ για εξετάσεις.

Στο τρίτο σετ, και παρά το σοκ από τον τραυματισμό του Σπέλερ, η ΑΕΚ συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο. Το αρχικό 3-3 μετατράπηκε γρήγορα σε 10-6, με τους παίκτες του Κέρκη να μη μπορούν να αντιδράσουν. Οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο διατήρησαν για ώρα το +4 (11-7, 12-8), αλλά το αύξησαν, φτάνοντας στο 16-10. Με σωστές τοποθετήσεις και ισχυρό μπλοκ από τους παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-16, σημειώνοντας μία τεράστια νίκη με 3-0!

Τα σετ: 25-23, 26-16, 25-16

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης, Ράμος, Σπέλερ, Φίλος, Παύλου, Μουσίκας, Ντόντης, Αχιλλεόπουλος, Καπίρης, Πετσιάς, Πιέπερ.

ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ (Δημήτρης Ψαρράς): Αράγια, Ναζαρένο, Γεωργίου, Κανασάρος, Γιαννόπουλος, Γαβριήλ, Τουρνάκης, Μποαρμπούνης, Μπαραμπάτης, Κοντοκώστας, Στράτος, Φραγκιαδάκης, Κουτσομύτης.