28.11
19:50

Λύτρωση για Αϊντραχτ

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα σε τέσσερις ημέρες, η Φρανκφούρτη πήρε αποτέλεσμα με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ομάδα των καθυστερήσεων τείνει να γίνει η Φρανκφούρτη, που λυτρώθηκε και πάλι στα… χασομέρια, όπως έγινε την Πέμπτη στο 2-2 με την Αντβέρπ που την διατήρησε σε θέση ισχύος για την πρωτιά στον όμιλο του Europa League.

Αυτή τη φορά, η Αϊντραχτ με το γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε σε τρίτη σερί νίκη στην Bundesliga και από εκεί που βρισκόταν κοντά στην ζώνη υποβιβασμού, πλέον βρίσκεται στο -4 από την ζώνη του Champions League.

Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ έπαιξε στο μισό γήπεδο την Ουνιόν Βερολίνου, βρήκε το γρήγορο προβάδισμα με τον Τζιμπρίλ Σο (22’, 1-0), όμως δεν κατάφερε να καθαρίσει -όπως θα μπορούσε- το ματς.

Η Ουνιόν ισοφάρισε με πέναλτι του Κρούζε (62’) που έκανε ο Εντικά, ο οποίος όμως στις καθυστερήσεις διόρθωσε το λάθος του.

Με εκπληκτικό άλμα και άπιαστη κεφαλιά, έκανε το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας στην Αϊντραχτ μία νίκη που άξιζε με βάση την απόδοσή της.