27.11
20:43

Δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι η ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τρίποντο (3-0 σετ) από την έδρα της ταλαιπωρημένης, από τον κορωνοιό, ΑΕΚ κι έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή

Το τριφύλλι με τη νίκη αυτή έφτασε τους 28 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά την ήττα του Άρη στο κλειστό του Ρέντη. Η ΑΕΚ, που ταλαιπωρήθηκε από κορωνοϊό την προηγούμενη εβδομάδα έμεινε στους 20 βαθμούς και την πέμπτη θέση.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου, χτύπησε από την γραμμή του σερβίς αποσυντονίζοντας την αντίπαλη υποδοχή και με την Παπαφωτίου να μοιράζει υποδειγματικά το ματς πήρε την καθαρή νίκη. Πλέον το τριφύλλι έχει μπροστά του ντέρμπι – πρόκληση με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Τις δύο ομάδες χωρίζει ένας βαθμός και το μεταξύ τους ματς στον Άγιο Θωμά αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον.

Με δύο επιτυχημένες επιθέσεις και έναν άσο της Τερέλ η ΑΕΚ έφτασε στο 6-3 στο πρώτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο με την Κωνσταντίνου. Η Ένωση έφτασε στο 10-6 μετά από λάθος του τριφυλλιού με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός ισχυροποίησε το μπλοκ του και με τη Γκρόθες στη γραμμή του σερβίς προσπέρασε για το 11-13 με δύο άσους της ακραίας από την Ολλανδία.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά και προσπέρασε δύο φορές με τρεις πόντους (17-14, 19-16) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20 με μπλοκ της Κρος. Με επίθεση της Βάντερ και άσο της Μπράουν η Ένωση προσπέρασε σε 22-20 αλλά η Παπαφωτίου στην γραμμή του σερβίς «καθάρισε» για τον Παναθηναϊκό. Η πασαδόρος του τριφυλλιού πήγε στην γραμμή στο 22-21 και δεν έφυγε από εκεί μέχρι το τέλος του που ολοκληρώθηκε στο 22-25 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου.