27.11
21:30

ΑΠΟΔΡΑΣΗ από τα Γιάννενα η ΑΕΚΑΡΑ!

Τεράστιο διπλό για την ΑΕΚ του Αργύρη Γιαννίκη που κατάφερε να φύγει με το διπλό (1-2) απέναντι στον ΠΑΣ χάρη σε γκολ του Σακχόφ στο 90’ – Κακό δεύτερο ημίχρονο για την Ένωση που πραλίγο να το πληρώσει – ο Αμραμπάτ στο πρώτο ημίχρονο είχε ισοφαρίσει τους Γιαννιώτες

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΙΚΗ

Ο Ελληνογερμανός τεχνικός επέλεξε τον Στάνκοβιτς να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια με τους Μοχανάντι, Μήτογλου, Βράνιες και Μισελέν στην τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά αντίστοιχα. Οι Σιμάνσκι και Σιμόες επιλέχθηκαν να ξεκινήσουν στα χαφ του 4-2-3-1 με τον Μάνταλο σε ρόλο επιτελικού μέσου. Οι Τσούμπερ και Αμραμπάτ αγωνίστηκαν στα φτερά με τον Αραούχο στην κορυφή της επίθεσης.

Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ που δέχθηκε φάση για γκολ στο 1ο λεπτό καθώς ο Περέα βγήκε στην πλάτη με τον Μήτογλου να τον σταματάει με τζαρτζάρισμα εντός της περιοχής και τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Μάλιστα η φάση ελέγχθηκε από το VAR και δεν άλλαξε η απόφαση με τον ΠΑΣ να ανοίγει το σκορ με τον Εραμούσπε ο οποίος ευστόχησε απέναντι στον Στάνκοβιτς.

Η Ένωση απάντησε άμεσα και ισοφάρισε το ματς μόλις στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κάργας έδιωξε με το κεφάλι και ο Άμραμπατ με ένα εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε τον Λόντιγκιν έξω απ’ την περιοχή για το 1-1. Λίγο αργότερα ο Μήτογλου πρόλαβε τον Μιλιντσεάνου μέσα στην περιοχή και έδιωξε σε κόρνερ, πριν γίνει επικίνδυνος ενώ στο 22’ ο Σάλιακας έβγαλε μια σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Μιλιντσεάνου έκανε ένα τάκλιν για να βρει την μπάλα και την έστειλε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άμραμπατ έδωσε στον Μάνταλο που γύρισε με πρόσωπο προς το τέρμα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ την εστία του Λοντίγκιν ενώ μετά το ημίωρο του 1ου ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία όταν ο Σιμάνσκι βρήκε εξαιρετικά τον Αραούχο που έκανε ένα καλό σουτ με το αριστερό και ο Λοντίγκιν έδιωξε σε κόρνερ.

ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΙΠΛΟ

Πέταξε στα σκουπίδια των αχρήστων 35 λεπτά η Ένωση με τον Γιαννίκη να καθυστερεί να αντιδράσει, ενώ η επιλογή του να περάσει εκτός ματς ο Σιμάνσκι αργότερα αποδείχτηκε αποτυχημένη γυρνώντας ταυτόχρονα το σύστημα σε 4-4-2.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο και σε αντίθεση με το πρώτο προσπάθησε στα τελευταία δέκα λεπτά να κλέψει τη νίκη κυρίως μετά από εμπνεύσεις του Γκαρσία που πέρασε ως αλλαγή. Νωρίτερα στο 63ο λεπτό ο Μισελέν έβγαλε μια σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Ανσαριφάρντ πήρε μια κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Κάργα, ενώ στο 78ο λεπτό η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για γκολ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία ο Σιμόες πήρε μια κεφαλιά αλλά η μπάλα βγήκε αουτ. Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι καλή στιγμή για την Ένωση με τον Καρίμ να βρίσκει ελεύθερο χώρο, να σουτάρει και τελευταία στιγμή ο Εραμούσπε έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ που δεν είχε καθαρή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος βρήκε δύο τεράστιες στο 84′. Αρχικά τη νέα κεφαλιά του Σιμόες έβγαλε πάνω στη γραμμή ο Κάργας, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Σάκχοφ από κοντά είδε το σουτ του να κοντράρει πάνω στον Βράνιες! Η ΑΕΚ ήταν άτυχη στη συγκεκριμένη φάση, αλλά με τη συμπλήρωση των 90′ η τύχη της χαμογέλασε. Ο Σάκχοφ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στη γωνία του Λοντίγκιν για το 1-2. Ήταν το γκολ που έδωσε στο φινάλε το πολύ σημαντικό τρίποντο για την Ένωση.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λόντιγκιν, Σάλιακα, Εραμούσπε, Κάργα, Πίρσμαν, Καραχάλιο, Ντομίνγκες, Μπρένερ (69′ Μορέιρα), Σνάιντερ (84′ Παντελάκης), Μιλιντσεάνου (46′ Λόλης), Περέα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν (79′ Ρότα), Μοχαμάντι, Βράνιες, Μήτογλου, Σιμόες, Σιμάνσκι (60’ Ανσαριφάρντ), Άμραμπατ, Τσούμπερ (70’ Γκαρσία), Μάνταλος (79’ Σάκχοφ), Αραούχο.