23.11
23:25

Τεράστιοι Μάγκες μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Λισαβόνα (31-30) εκεί όπου βρήκε αντιμέτωπη την πολύ καλή Σπόρτινγκ για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του EHF European League – Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τους Μάγκες που μπορούσαν να πάρουν έστω την ισοπαλία

Τεράστια εμφάνιση της ΑΕΚ που κοίταξε στα μάτια την δυνατή ομάδα της Σπόρτινγκ και έστειλε ηχηρό μήνυμα ότι μπορεί να πετύχει μεγάλα πράγματα. Η Ένωση γνωρίσε την ήττα με 31-30, παρά την πολύ καλή της εμφάνιση. Μπορούσε να φύγει με τη νίκη αν πρόσεχε περισσότερο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ή ακόμα και με την ισοπαλία αν η μπάλα δεν χτύπαγε στο δοκάρι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια που ίχε ξεκινήσει τη φετινή ευρωπαϊκή της πορεία με δύο νίκες. Η ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται εκτός έδρας με την Κάντετ Σαφχάουζεν.

Κορυφαίος σκόρερ για την Σπόρτινγκ ήταν ο Σένγκαρθ με 8 τέρματα. Για την ΑΕΚ ξεχώρισε επιθετικά ο Μυλωνάς με έξι γκολ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα με την ΑΕΚ να έχει σταθερά προβάδισμα ενός γκολ και τη Σπόρτινγκ να ισοφαρίζει. Ο Ηλιόπουλος έφτασε την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια στο 6-8 στο 14ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο τέρματα του Ντα Κόστα η Σπόρτινγκ ισοφάρισε ενώ προσπέρασε για το 9-8 με γκολ του Ταβάρες. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη και προηγήθηκε με 11-12 με τέρμα του Αραμπατζή. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Σπόρτινγκ να ισοφαρίζει και την ΑΕΚ να βρίσκει τις λύσεις φτάνοντας το 14-15 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Με γκολ του Καλόμοιρου η ΑΕΚ έφτασε στο 14-16 με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ταβάρες και έφτασαν στο 21-19 με τον Μότα Ντα Κόστα στο 40ο λεπτό.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια «κόλλησε» επιθετικά με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι να φτάσουν στο 25-21 με τον Ταβάρες. Με τέρματα των Μυλωνά, Αραμπατζή και Παπαδιουνυσίου η Ένωση μείωσε στο γκολ για το 25-24 δίνοντας και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με τρία γκολ (28-25) με τον Τίντερμαν με την ΑΕΚ να μειώνει ξανά στο γκολ με τον Παπαδιονυσίου. Ο Ουγκάλδε μείωσε για το 29-28 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος με τον Ταβάρες να δίνει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σπόρτινγκ.

Ο Δικαιούλιας μείωσε ξανά στο γκολ στο τελευταίο λεπτό του ματς αλλά ο Σένγκαρθ διαμόρφωσε το 31-29 με τον Αραμπατζή να μειώνει και πάλι στο γκολ για την Ένωση. Ο Τίντερμαν αστόχησε στην επόμενη επίθεση για τη Σπόρτινγκ με το 31-30 να είναι το τελικό σκορ.