13.11
20:10

Βόλεϊ Ανδρών: Ηττήθηκε στην Καλαμάτα η ΑΕΚ

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ΑΕΚ στην Καλαμάτα από την τοπική ομάδα για την 4η αγωνιστική της Pre League. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο, μένοντας χωρίς βαθμό από την αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι με όπλο το σερβίς πήραν προβάδισμα με 5-2. Η ΑΕΚ με τον Σπέλερ μπροστάρη, μείωσε σε 8-6, ενώ έφερε το σετ στα ίσια (9-9). Η ομάδα της Καλαμάτας πίεσε στην υποδοχή του «Δικεφάλου» και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 17-12 και 20-13, ενώ παρά τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων» το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19.

Στο δέυτερο σετ, η «Ένωση» με τους Σπέλερ και Καπίρη, πήρε προβάδισμα με 1-3 και 2-4. Η Καλαμάτα με δυνατά σερβίς και πάλι δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ και πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-4. Ο Παλέντζας και πάλι από τη γραμμή του σερβίς έδωσε «αέρα» 7 πόντων στους Καλαματιανούς (13-6). Ο Άκης Χατζηαντωνίου πέρασε στο παιχνίδι και τον Παύλου για να δώσει διαφορετική πνοή στην ομάδα, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ, με την Καλαμάτα να κάνει το 2-0 στα σετ με 25-17.

Όμοια ήταν η εικόνα του τρίτου σετ στο ξεκίνημα. Η Καλαμάτα μετά το αρχικό 4-4, διαμόρφωσε μία σημαντική διαφορά 4 πόντων (9-5, 10-6, 11-7). Σταδιακά οι «Λύκοι» αύξησαν τη διαφορά, φτάνοντας έως το +8 (17-9). Η ΑΕΚ πίεσε με τη σειρά της με τον Πετσιά στο σερβίς και πολύ καλά μπλοκ, καταφέρνοντας να μειώσει στο σκορ σε 23-20. Η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους (24-22), όμως στην τελευταία επίθεση η Καλαμάτα πήρε το πόντο για το 25-22 και το 3-0 στα σετ.

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΕΚ 3-0