06.11
21:51

Τεράστιο διπλό της ΑΕΚΑΡΑΣ μέσα στη Νέα Σμύρνη

Ψυχωμένη ΑΕΚΑΡΑ πανηγύρισε σπουδαίο διπλό επί του Πανιωνίου με 3-2 σετ, με μεγάλη ανατροπή.

Το πρώτο της «διπλό» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 3-2 σετ του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη για την 3η αγωνιστική της Preleague.

Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν από το 1-0 και 2-1 στα σετ, ισοφάρισαν δις σε 1-1 και 2-2, και έφτασαν στο «διπλό» με 3-2 στο τάι μπρέικ. Τα «χρυσά μωρά» της ΑΕΚ έκαναν κατάθεση ψυχής και πρόσθεσαν άλλους δύο βαθμούς στο σακούλι τους.

Στο πρώτο σετ, oι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-4. Η ΑΕΚ προσπάθησε με όπλο της το μπλοκ να μείνει κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 12-11 και 13-12. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύθηκε ορισμένα λάθη στην υποδοχή και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ με 21-16, διατηρώντας τελικά τη διαφορά των 5 πόντων έως το τέλος του σετ (25-20).

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τον αέρα του Πανιωνίου. Με πολύ καλά σερβίς, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-2. Οι «κυανέρυθροι» με σερί 4-1, έφεραν το ματς στα ίσια (6-6), και παρέμειναν κοντά στο σκορ έως το 11-11. Η ΑΕΚ με τους Ράμος και Σπέλερ, ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε εν συνεχεία με 15-18. Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου, με τον Πετσιά να μοιράζει ωραίο το παιχνίδι έφτασε στο +4 (19-23) και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πάτησε γκάζι από νωρίς. Το αρχικό 6-1, έγινε 8-5, με τους Καπίρη και Παύλου να βγαίνουν μπροστά. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα, με 3 έως 5 πόντους, (13-9, 13-10, 14-11, 18-15). Κάποια λάθη στην άμυνα του «Δικεφάλου» έδωσαν την ευκαιρία στον Πανιώνιο να αυξήσει τη διαφορά στους 6 πόντους, 21-15, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-18.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 7-7. Εκεί με τους Παύλου και Σπέλερ, η ΑΕΚ ξέφυγε με 8-10 και 10-13. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους και το 11-15. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο σετ, μειώνοντας σε 17-18, αλλά με τον Πετσιά να τρέχει ένα απίστευτο σερί από τη γραμμή του σερβίς, η ΑΕΚ βρέθηκε από το 17-19 στο 17-25 και το 2-2 στα σετ!

Στο τάι μπρέικ, η ΑΕΚ ήταν καθηλωτική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «κυανέρυθρους». Το αρχικό 3-5, μετατράπηκε γρήγορα σε 3-8 και 5-13, με την ΑΕΚ να κατακτά τη νίκη στο σετ με 15-10 και 3-2 στον αγώνα

Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-18, 17-25, 10-15

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βασίλης Θεοδωρόπουλος): Κωνσταντινίδης, Σαλωνίτης, Φύτρος, Βασιλακόπουλος, Λέλος, Χατζηνικολάου / Καφούρος (λ), Κουτσούρης (λ), Μακράκης, Κάλφας.

A.E.K. (Άκης Χατζηαντωνίου): Πετσιάς, Πιέπερ, Ράμος, Σπέλερ, Θεοδόσης, Ντόντης / Αχιλλεόπουλος (λ), Μουσίκας (λ), Παύλου, Καπίρης, Καβαρινός.