06.11
21:27

Έ(Χ)ασε βαθμούς η φλύαρη ΑΕΚ

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Την… “πάτησε” η ΑΕΚ στην Ριζούπολη με πισωγύρισμα και χάσιμο βαθμών από το πουθενά – Πλήρωσε την φλυαρία της στο πρώτο ημίχρονο όπου μπορούσε να είχε κλειδώσει τη νίκη – Άργησε να μπει στο δεύτερο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε είναι να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας – Τα γκολ για την ΑΕΚ οι Γκαρσία και Αραούχο

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΙΚΗ

Ο Ελληνογερμανός τεχνικός της ΑΕΚ επέλεξε για ένα ακόμη ματς να ξεκινήσει ο Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια της ομάδας με τους Μοχαμάντι, Τζαβέλλα, Βράνιες και Ρότα στην τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά αντίστοιχα. Λε Ταλέκ και Σιμόες επιλέχθηκαν να ξεκινήσουν στα χαφ με τον Μάνταλο να παίζει ως επιτελικός μέσος και τους Τσούμπερ και Γκαρσία στα φτερά. Μοναδικός προωθημένος ο Σέρχιο Αραούχο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καταιγιστική η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε μόνο άμυνα. Μάλιστα χαρακτηριστικό και άξιο για σημείωση όσον αφορά τη στατιστική είναι το γεγονός ότι είχε πολλές στημένες μπάλες, τόσο με φάουλ έξω από την περιοχή αλλά και πολλά κόρνερ.

Ο δικέφαλος είχε την πρώτη καλή στιγμή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, με την μπάλα να φτάνει στον Αραούχο που έπεξε το ένα δύο με τον Τσούμπερ και ο Αργεντινός ολοκλήρωσε τη φάση με εντυπωσιακό ψαλιδάκι που μπλόκαρε όμως εύκολα ο Κότσαρης.

Λίγο αργότερα και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του αρχηγού της ΑΕΚ, ο Γκαρσία πήδηξε στο Θεό, πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ στην Ριζούπολη. Ο Απόλλωνας απάντησε δύο λεπτά αργότερα καθώς μια κεφαλιά του Μπαξεβανίδη μπερδεύει τον Στάνκοβιτς που μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο, ο Φατιόν κλωτσάει τη μπάλα φεύγει απ’ τα χέρια του και φτάνει στον Παμλίδη που σκόραρε, όμως είχε προηγηθεί φάουλ έτσι δεν υπάρχει γκολ. Στο 18’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ έδιωξε δύσκολα ο γκολκίπερ του Απόλλωνα ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λε Ταλέκ έπιασε μια άστοχη κεφαλιά. Η Ένωση συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και έχασε μία καλή στιγμή όταν ο Αραούχο μέσα στην περιοχή πήρε την μπάλα από τον Μοχαμάντι αλλά το σουτ του Αργεντινού δεν ήταν καλό.

Στο 27’ ο Μάνταλος και πάλι από κόρνερ με τον Βράνιες να παίρνει μια πρώτη κεφαλιά και τον Τσούμπερ να μην προλαβαίνει να μπει στη φάση. Στο αμέσως επόμενο λέπτό ο Γκαρσία έκανε ωραία πάσα στο κέντρο στον Σιμόες και αυτός στον Τσούμπερ που βρήκε με τη μία τον Αραούχο, αλλά το πλασέ του τελευταίο έβγαλε εξ επάφής ο Κότσαρης.

Μία ακόμη ευκαιρία χαμένη είχε η ΑΕΚ όταν ο Γκαρσία έδωσε στον Λε Ταλέκ που έπαιξε αμέσως στον Τσούμπερ όπου με εξαιρετικό τρόπο πάτησε περιοχή έκανε και το σουτ που έβγαλε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Απόλλωνα. Η φλυαρία της Ένωσης στην τελική φάση, είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ στην μισή φάση που δημιούργησε ο Απόλλων στο ημίχρονο. Κακή αντίδραση απ’ την ΑΕΚ, που βγήκε απ’ τα αριστερά ο Μαρτίνεζ έβγαλε μια σέντρα, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-1.

ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Αντιστρόφως ανάποδα τα πράγματα για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο καθώς μπήκε επηρεασμένη από το γκολ της ισοφάρισης και δεν έκανε τίποτα για να γυρίσει το παιχνίδι με το μέρος της. Είχε μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 54’ όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε και ο Σιμόες πήρε κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κότσαρη. Λίγο αργότερα ο Απόλλων βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Παμλίδη, ο Ρότα αρχικά έκοψε, ο Μαρτίνεζ βγήκε τετ α τετ πλάσαρε τον Στάνκοβιτς που απέκρουσε και ο Παμλίδης σε δεύτερο χρόνο σκόραρε με το κεφάλι για το 2-1.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό προκειμένου να ισοφαρίσει το ματς. Ο Σιμόες προσπάθησε να βρει με ψιλή μπάλια τον Ανσαριφάρντ που πρόλαβε την μπάλα έκανε το σουτ, το οποίο δεν ήταν καλό και βγήκε αουτ.

Τελικά ο δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80’ δίνοντας άλλη διάσταση στο ματς που είχε πάρει φωτιά. Ο Άμραμπατ συγκεκριμένα πήρε την μπάλα απ’ τα δεξιά έβγαλε μια σέντρα και ο Αραούχο πήδηξε πήρε την κεφαλιά και χτύπησε η μπάλα δοκάρι και μέσα, κάνοντας το 2-2. Η Ένωση σε εκείνο τι σημείο έβγαλε ένταση, κάτι που έπρεπε να έχει κάνει σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κυνήγησε την ανατροπή. Μάλιστα η ΑΕΚ αμέσως μετά το γκολ έχασε ακόμη μια ευκαιρία για να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα και να… “κλέψει” τη νίκη. Ο Άμραμπατ πήρε την μπάλα και έκανε μια κούρσα έδωσε στον Ανσαριφάρντ μέσα στη περιοχή που πέρασε τον αντίπαλο βρήκε χώρο αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Αρκετά ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων,μ όμως οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν να βρουν ακόμη ένα τέρμα και η ΑΕΚ έχασε τελικά τους δύο βαθμούς στην Ριζούπολη, σε ένα παιχνίδι που φαινόταν στο πρώτο μέρος εύκολη υπόθεση για τον δικέφαλο.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες (32’ Ντεντάκης), Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης, Μαρτίνεζ (81’ Ματέι), Τσιλούλης, Ιωαννίδης

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (84’ Μισελέν), Μοχαμάντι (72’ Χατζισαφί), Βράνιες, Τζαβέλλας, Σιμόες (84’ Σιμάνσκι), Λε Ταλέκ (63’ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (72’ Αμραμπάτ), Τσούμπερ, Μάνταλος, Αραούχο