30.10
22:08

Πάλεψε και κέρδισε η ΑΕΚ της Καρδιάς

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του ΑΟ Αιγιαλέων στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 2η αγωνιστική της Preleague και πέτυχε την πρώτη νίκη της σεζόν.

Το ανδρικό τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ υποδέχτηκε τον ΑΟ Αιγιαλέων στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 2η αγωνιστική της Preleague και κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 και να κάνει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου πάλεψε με νύχια και με δόντια και παρότι έμεινε αρχικά πίσω στα σετ, κατάφερε να φέρει τούμπα και στο τέλος να χαμογελάσει εκείνη.

Συγκεκριμένα, οι Κιτρινόμαυροι στο πρώτο σετ έχασαν πολύτιμο έδαφος και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 0-1 σετ, με σκορ 20-25.

Η απάντηση ήταν σαρωτική και ήρθε στο δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με σκορ 25-14, αλλά πάλι ο ΑΟ Αιγιαλέων, κατάφερε να προηγηθεί 1-2 στα σετ, με 18-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Ένωση τα βρήκε σκούρα, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει εκ’ νέου σε 2-2 με σκορ 25-19, πηγαίνοντας το ματς στο τάι μπρέικ, καταφέρνοντας την ολική ανατροπή κάνοντας το 3-2 σετ, με 15-13 σκορ.

Τα σετ: 20-25, 25-14, 18-25, 25-19, 15-13

AΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Πετσιάς, Πιέπερ, Σπέλερ, Ντόντης, Ράμος, Θεοδόσης / Μουσικάς (λ), Αχιλλεόπουλος (λ), Φίλος, Καπίρης, Παύλου

A.O. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ: Σωκράτους, Βασιλάκος, Βλαχοστάθης, Λούπο, Δασκαλόπουλος, Μαυραγάνης / Σύρος (λ), Καραγιώργος (λ), Γαβριήλ, Σαλαβασίδης, Παπασταθόπουλος, Νανόπουλος, Χασάπης.