28.10
18:55

Με Σβάρτσμαν αν περάσει ο Τσιτσιπάς

Ο Ντιέγκο Σβάρτσμαν πέτυχε δύσκολη νίκη επί του Γκαέλ Μονφίς στη Βιέννη και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Erste Bank Open.

O 29χρονος Αργεντινός, Νο.16 στον κόσμο, επικράτησε με 7-6(5), 4-6, 6-2 σε 2 ώρες και 31 λεπτά και θα περιμένει στην οκτάδα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Φράνσις Τιάφοου. Ο αγώνας αυτός θα γίνει αύριο, όχι νωρίτερα από τις 18.30.

Την πρόκριση στα προημιτελικά πήρε και ο Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ, παρότι βρέθηκε αντιμέτωπος με τρία ματς πόιντ του Κάμερον Νόρι. Για την ακρίβεια, ο φορμαρισμένος Βρετανός προηγήθηκε με 3-6 στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, όμως ο νεαρός Καναδός έμεινε όρθιος με πέντε σερί πόντους και καθάρισε τον αγώνα με μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας τελικα τη νίκη με 2-6, 7-6(6), 6-4.

Αυτό σημαίνει ότι μένει ζωντανός και στο κυνήγι της πρώτης συμμετοχής στο ATP Finals (14-21/11), για την οποία μάχεται και ο Νόρι. Ο επόμενος αντίπαλος του Φίλιξ θα προκύψει από το ματς ανάμεσα στον Άλεξ Ντε Μινόρ και τον Σάσα Ζβέρεφ.