25.10
09:34

Ισοφάρισε το ρεκόρ του ο Τσούμπερ

Το ρεκόρ των γκολ του σε πρωτάθλημα εκτός Ελβετίας ισοφάρισε ο Στίβεν Τσούμπερ, με το γκολ που πέτυχε στο εκτός έδρας ματς με τον Βόλο

Ασταμάτητος συνεχίζει να είναι ο Στίβεν Τσούμπερ.

Ο 30χρονος μεσοεπιθετικός, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και έδωσε δύο ασίστ στην εκτός έδρας νίκη της Ένωσης με 3-1 επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, με τον ίδιο να συνεχίζει την εντυπωσιακή του εκκίνηση με τα κιτρινόμαυρα.

Μετά το πέρας και της 7ης αγωνιστικής, ο Τσούμπερ μετρά ήδη πέντε γκολ στην Super League, επίδοση με την οποία ισοφάρισε την καλύτερη του εκτός Ελβετίας. Πιο συγκεκριμένα την σεζόν 2018-19 όταν ο ίδιος αγωνιζόταν στην Στουτγκάρδη είχε μεν τον ίδιο αριθμό τερμάτων, αλλά σε 15 συμμετοχές 13 στην κανονική περίοδο και 2 στα μπαράζ.

Ο Τσούμπερ έχει πετύχει περισσότερα γκολ σε μια σεζόν στο πρωτάθλημα, μόνο στην πατρίδα του, ως παίκτης της Γκρασχόπερς την περιόδο 2011-12. Τότε είχε σκοράρει 8 φορές σε 31 αγώνες, ενώ την περίοδο 2012-13 είχε σκοράρει 6 γκολ σε 32 αγώνες.