24.10
18:04

Τεράστιο διπλό η ΑΕΚΑΡΑ στον Βόλο!

Ψυχωμένο διπλό πήρε η ΑΕΚ στον Βόλο (1-3) που εκτός από την τοπική ομάδα είχε παράλληλα να αντιμετωπίσει και μια κακή διαιτησία – Θα μπορούσε να εχει κλειδώσει η νίκη από το ημίχρονο όταν ο ρέφερι αρνήθηκε δύο κόκκινες κάρτες – Τα γκολ της ΑΕΚ οι Καρίμ, Τσούμπερ και Χατζισαφί

ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΙΚΗ

Ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Στάνκοβιτς να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια της ομάδας με τους Μοχαμάντι, Μήτογλου, Βράνιες και Ρότα στην τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά αντίστοιχα και τους Σιμόες και Σιμάνσκι στα χαφ. Στην τριάδα του κέντρου στο 4-2-3-1 ξεκίνησαν οι Μάνταλος με τους Τσούμπερ και Αμραμπάτ στα φτερά ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Το πρώτο ημίχρονο στον Πανθεσσαλικό είχε πολλές φάσεις και γκολ, αλλά και λανθασμένες αποφάσεις από τον ρέφερι του αγώνα που θα μπορούσαν να αλοιώσουν ακόμη και το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Ευτυχώς η Ένωση είχε απάντηση σε κάθε λάθος σφύριγμα του και πήγε στα αποδυτήρια μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με δύο τέρματα στην κατοχή της. Την πρώτη καλή στιγμή ωστόσο στο ματς την είχε ο Βόλος όταν ο Ρομέρο εκτέλεσε κόρνερ και μια κεφαλιά στην περιοχή έκανε τον Μοχαμάντι να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έδωσε στον Τσούμπερ αυτός έπαιξε γρήγορα με τον Ανσαριφάρντ που την έκοψε δεξιά στον Άμραμπατ αλλά το σουτ δεν ήταν καλό και η μπάλα βγήκε αουτ. Στο 17’ μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο μετά από λάθος του Μήτογλου ο οποίος επέστρεψε μετά από πίεση τη μπάλα πίσω στον Στάνκοβιτς χωρίς ωστόσο αυτός να είχε έρθει κοντά. Ο Μπαρτόλο πήρε τελικά την μπάλα αλλά στο τετ α τετ κέρδισε ο γκολκίπερ της Ένωσης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάνταλος έκανε καλή ενέργεια πάτησε περιοχή και έκανε και ένα σουτ με την μπάλα να βγαίνει άουτ.

Λίγο πριν το μισάωρο του αγώνα ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε η άμυνα του Βόλοθ αλλά πήρε το ο Μοχαμάντι που έδωσε στον Μήτογλου ο οποίος κόντρολαρε σούταρε με πλάτη και κέρδισε ξανά κόρνερ για την ΑΕΚ. Στο 33’ ο Βόλος μπροστά όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ρομέρο σούταρε, η μπάλα χτύπησε στον Βράνιες, ο Μπαρτόλο σούταρε στη συνέχεια με τον Στάνκοβιτς να κάνει μεγάλη επέμβαση, ενώ ο Γκρίλο σουτάρει στη συνέχεια με τον Αυστριακό να κάνει νέα απόκρουση. Στο 38’ ο Σιμάνσκι έκλεψε και έδωσε στον Ανσαριφάρντ, αυτός έφερε την μπάλα στο αριστερό έκανε και ένα σουτ που μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Αμέσως μετά ο διαιτητής του αγώνα είδε πέναλτι μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ (δεν δικαιώνεται από το ριπλέι) με τον Ρεγκατέν να εκτελεί όμως γλίστρησε και έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 44 με γκολ! Ο Μάνταλος συγκεκριμένα έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Τσούμπερ ο οποίος έβγαλε την σέντρα για τον Ανσαριφάρντ και αυτός πλάσαρε τον Κλέιμαν ιδανικά για το 1-0. Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές του Βόλου διαμαρτύρονταν για ανούσιους λόγους και πριν την ανάπαυλα δέχθηκαν κι άλλο γκολ. Ο Ανσαριφάρντ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Άμραμπατ πίσω απ’ την σέντρα και στην πλάτη του Βόλου πέταξε την μπάλα στον Κλέιμαν ο οποίος βγήκε εκτός περιοχής και ανέτρεψε τον Μαροκινό, ο Τσούμπερ ακολούθησε την φάση και σε κενό τέρμα έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ.

ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ, ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο μέρος με την ΑΕΚ να περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα περιμένοντας τον Βόλο, ενώ κυνηγούσε με αντεπιθέσεις αλλά και από οργανωμένες επιθέσεις. Στο 57ο λεπτό ο Μπαριέντος έκανε ένα σουτ με την μπάλα να περνάει έξω και τον Βόλο να χάνει σημαντική ευκαιρία για να μειώσει το σκορ. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ ήταν αυτή που βγήκε μπροστά μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου στον Αμραμπάτ. Ο Μαροκινός κουβάλησε τη μπάλα πιέστηκε απ’ τον Μπαριέντος, πλάσαρε όμως η μπάλα χτύπησε στον Κλέιμαν και βγήκε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο Βόλος κατάφερε να μειώσει το σκορ βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Ρίνερ έκανε ένα σουτ η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Βράνιες άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Στάνκοβιτς για το 1-2. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και παραλίγο να κλειδώσει τη νίκη στο 81’. Ο Ρότα έδωσε στον Γκαρσία και αυτός απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν. Στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο δικέφαλος κοντά στο τρίτο γκολ. Ο Γκαρσία βγήκε απ’ τα δεξιά και έβγαλε και μια σέντρα. Ο Άμραμπατ πήρε την κεφαλιά όμως μπλοκάρει ο Κλειμαν την μπάλα. Στις καθυστερήσεις ο ποδοσφαιριστής της Ένωσης από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο είχε πτώση στο έδαφος με το κεφάλι κάτι που στιγμάτισε ασφαλώς και το παιχνίδι ελπίζοντας ότι ο Γκαρσία δεν θα έχει τελικά χτυπήσει σοβαρά. Στο 97′ και αφότου έχει στιγματιστεί η αναμέτρηση από τον σοβαρό τραυματισμό του Γκαρσία η ΑΕΚ βγήκε σε αντεπίθεση και σκόραρε ξανά για το τελικό 1-3. Ο Τσούμπερ πήρε κατέβασε και κουβάλησε την μπάλα, είδε την κίνηση του Χατζισαφί την έκοψε και πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Βόλου για το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ στο ματς.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα (45’ Ρίνερ), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77′ Νίνης), Ρεγκατέν (68’ Ροσέρο), Φερνάντες, Βαν Φέερτ, Μπαρτόλο.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμάντι, Βράνιες, Μήτογλου, Σιμόες (77’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Άμραμπατ (90+2′ Χατζισαφί), Μάνταλος (66’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (66’ Γκαρσία).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 29’ Ρομέρο, 45’ Γκρίλο, 45’ Φεράρι, 45+3′ Ανσαριφάρντ, 61’ Μάνταλος, 86’ Λε Ταλέκ, 90+10′ Νίνης