23.10
21:25

Ηττήθηκε στην Σάμο η ΑΕΚ

Με 3-0 σετ ηττήθηκε η ΑΕΚ από τον Κέρκη Σάμου στην πρεμιέρα της στον Α’ Όμιλο της Pre League.

Η «Ένωση» βασίζεται σε ένα νεανικό ρόστερ που «χτίζεται» σταδιακά και μέρα με τη μέρα βελτιώνεται, έχοντας στα γρανάζια της διεθνείς των μικρών εθνικών ομάδων και επιστρέφοντας σε αγωνιστική δράση ύστερα από 2 χρόνια.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με επιθέσεις των Σπέλερ και Ντότη προηγήθηκε με 2-0. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4-2, ενώ σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (10-5). Η ΑΕΚ με τον Θεοδόση σε πρώτο χρόνο και μπλοκ του Πετσιά, μείωσε σε 11-8. Οι νησιώτες έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή του «Δικεφάλου» και ξέφυγαν στο σκορ με 19-13, φτάνοντας στο 1-0 στα σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-3 με μπλοκ των Ράμος και Ντόντη. Με άσσο του Παύλου, η ΑΕΚ έφτασε στο 3-6, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ (7-6). Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 12-10. Σε εκείνο το σημείο, λάθη στην υποδοχή, αλλά και στις επιθέσεις, έφεραν τον Κέρκη στο 19-14. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο σετ, με το 25-17 να διαμορφώνει το 2-0/

Στο τρίτο σετ, ο Κέρκης πίεσε στο σερβίς φτάνοντας έως το 12-8. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τους Πιέπερ και Ράμος να βγαίνουν μπροστά, ισοφάρισαν σε 13-13. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 16-15 για πρώτη φορά στο σετ, με τους Σαμιώτες να απαντούν με σερί 4-1, για το 19-17. Με τον Θεοδόση η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 21-21. Ο Κέρκης έφτασε σε σετ πόιντ, 24-23, και στην τελευταία επίθεση η λάθος υποδοχή των παικτών του κόουτς Χατζηαντωνίου έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους για το 25-23 και το 3-0 στα σετ.

ΑΣ Κέρκης – ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-23.

ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ (Δημήτρης Ψαρράς): Αράγια, Ναζαρένο, Γεωργίου, Κανασάρος, Γιαννόπουλος, Γαβριήλ, Τουρνάκης, Μποαρμπούνης, Μπαραμπάτης, Κοντοκώστας, Στράτος, Φραγκιαδάκης, Κουτσομύτης.

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης, Ράμος, Σπέλερ, Φίλος, Παύλου, Μουσίκας, Ντόντης, Αχιλλεόπουλος, Καπίρης, Πετσιάς, Πιέπερ.