19.10
21:17

Συνεχίζει την κατηφόρα η ΑΕΚ – Νέα ήττα από την Τρεβίζο

Χάρης Κολχούρης

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Τρεβίζο με 77-92 και πλέον μετράει δύο ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές στο BCL, συνεχίζοντας την αγωνιστική της πτώση. Διασωθέντες ο Χάμερ με 1 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο «μαχητής» Κολόμ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η Βασίλισσα παρουσιάστηκε ξανά κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε στα Λιόσια από την Τρεβίζο με 77-92. Με την πλάτη στον τοίχο πλέον η Ένωση, η οποία μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και θα πρέπει να κάνει υπερπροσπάθεια για να μην αποκλειστεί νωρίς από την Ευρώπη.

Οι παίκτες του Δέδα παρουσίασαν κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η αντεπίθεση της τρίτης περιόδου (62-66) δεν είχε συνέχεια στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Πολύ μεγάλο παιχνίδι από τον Χάμερ (21π. 7ρ.), αλλά και τον Κολόμ που ξεπέρασε το πρόβλημα του και είχε μια πολύ καλή παρουσία (17π. 5ρ. 7ασ.).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν ρεσιτάλ «κακής άμυνας» και το σκορ να φτάνει από τα πρώτα 3’ στο 8-12, με τρίποντα από τους Κολόμ και Χάμερ. Ο Γέλοβατς βοήθησε σε συνεργασίες με τον Ισπανό γκαρντ για να φτάσει η Ένωση στο 15-16, αλλά οι Ιταλοί με τον Μπορτολάνι έφτασαν στο +8 (15-23), πριν το 18-23 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Ο Χάμερ μπήκε πολύ ανεβασμένος και με δικές του προσπάθειες μείωσε στους 3 (22-25, με 12π. σε εκείνο το σημείο), αλλά η απάντηση της Τρεβίζο ήταν ξανά άμεση (22-30). Ο Δέδας χρησιμοποιήσε για πρώτη φορά φέτος τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος έδωσε πνή στην ομάδα, με τον κόσμο να τον αποθεώνει. Ο αρχηγός της Βασίλισσας πέτυχε γρήγορα 4 πόντους, έκανε δύο καλές άμυνες για να φτάσει το σκορ στο 27-35. Η Ιταλική ομάδα έφτασε ακόμα και στο +14 (27-41), η ΑΕΚ απάντησε με τους Γέλοβατς και Πετρόπουλο (34-43), πριν να πάρει την σκυτάλη του σκοραρίσματος ο Σιμς για το 36-50. Εμφανής η διαφορά των ριμπάουντ στο ημίχρονο (14-23).

Οι παίκτες του Δέδα μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Γέλοβατς και Φιλιππάκο, ρίχνοντας την διαφορά στους 8 (47-55). Ο τελευταίος μαζί με τον Χάμερ βελτίωσαν αμυντικά την Ένωση, ενώ στην επίθεση ο Βαουλέτ έριξε την διαφορά στους 6 (52-58). Η Βασίλισσα με τον κόσμο στο πλευρό της έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φτάσει στο -5 με το τρίποντο του Κολόμ (60-65), επιστρέφοντας στην διεκδίκηση του αγώνα, με ένα επιμέρους σκορ περιόδου, 24-15.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ άργησε να σκοράρει, δίνοντας την δυνατότητα στην Τρεβίζο να χτίσει εκ νέου ένα +8 (62-70), που γρήγορα όμως έπεσε στους 4 με τα δύο τρίποντα του Κολόμ (68-72). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Ιταλούς να δημιουργούν ένα υπέρ τους +10 (70-80), αλλά η προσπάθεια του Χάμερ στην άμυνα δεν ήταν αρκετή για να σταματήσουν τον Σιμς (75-85). Τα λάθη του, κακού σήμερα, Παππά στο φινάλε διαμόρφωσαν το τελικό 77-92.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε – Σαράπα – Γιάκομπς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92.