16.10
20:40

Πάτησε κορυφή με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ

Ο Χάαλαντ επέστρεψε με δύο γκολ, η Μπορούσια νίκησε την Μάιντς με 3-1 και πέρασε πρώτη στη Bundesliga, με ματς περισσότερο.

Μετά από 27 ημέρες αποχής από τα γήπεδα, ο Χάαλαντ επέστρεψε και μαζί του η Μπορούσια Ντόρτμουντ ανέβηκε στην κορυφή της Bundesliga, έχοντας παιχνίδι περισσότερο, μετά το σημερινό 3-1 επί της Μάιντς!

Ο αρχηγός Ρόις έβαλε τους Βεστφαλούς από νωρίς μπροστά στο σκορ, με το πρώτο του -και δη πολύ ωραίο- γκολ μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, για να έρθει ο… επανακάμψας Χάαλαντ -που επέστρεψε μετά τις 19/09 και το ματς με την Ουνιόν Βερολίνου και να κάνει με πέναλτι το 2-0, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα!

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να δώσουν χαρακτήρα… θρίλερ, μειώνοντας τρία λεπτά πριν τη λήξη σε 2-1 με τον Μπούρκαρντ, αλλά ο Χάαλαντ «καθάρισε» οριστικά το «τρίποντο» για την Μπορούσια, σκοράροντας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στην αντεπίθεση.

Πηγή: Sport-fm.gr