16.10
18:05

Με μπροστάρη τον Γιούση η ΑΕΚ Β’ επικράτησε του Αστέρα Βλαχιώτη

Η ΑΕΚ Β νίκησε 2-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη (ομάδα που θα αγωνιστεί στον ίδιο όμιλο με την ΑΕΚ Β στη Super League 2) σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας Λακωνίας.

Το σκορ είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο και ήταν προϊόν της αξιοποίησης των αμυντικών λαθών των αντιπάλων από την επιθετική γραμμής της ομάδας του Σωκράτη Οφρυδόπουλου. Στο 6ο λεπτό ο Γιάννης Γερολέμου έκλεψε τη μπάλα και την έδωσε στον Χρήστο Γιούση που με τη σειρά του έκανε πάσα στον Γιανίς Αμούρ. Ο Γάλλος επιθετικός πλάσαρε και έκανε το 0-1.

Στο 30ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Γιούση που εκμεταλλεύθηκε ένα κακό κοντρόλ του τερματοφύλακα του Αστέρα Φώτη Καραγκιολίδη, έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στην κενή εστία. Πριν και μετά από τα δύο γκολ της ΑΕΚ Β, ο τερματοφύλακάς της Βασίλης Χατζηεμμανουήλ είχε χρειαστεί να επέμβει αποτελεσματικά σε σουτ του Σοκολάροφ (5′, 38′).

Η ΑΕΚ Β δημιούργησε ευκαιρίες για επέκταση του σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι Γερολέμου και Ιατρούδης δεν βρήκαν στόχο στις πιο χαρακτηριστικές από αυτές.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ: Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε, Νεχέμια, Μαϊσουράτζε, Λεωνιδόπουλος, Σοκολάροφ, Παπουλής, Ντούνης, Αντο. Αγωνίστηκαν και οι Αθανασόπουλος, Σάνι, Κουτσογκίλας, Δημήτρουλας, Σταυρόπουλος, Τούνκας, Ρόδης, Ζαννής, Χριστόπουλος, Τραορέ, Ζαϊμι, Ιωαννίδης.

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπούσης (72′ Γεωργέας) Σταμούλης, Μπάμπης, Μουστακόπουλος (60′ Ρουκουνάκης) Αμούρ, Γερολέμου (68′ Τζούντα Γκαρσία) Γιούσης, Ιατρούδης (68′ Κοσίδης).

Διαιτητής: Παναγάκος (ΕΠΣ Λακωνίας)
Βοηθοί: Ισακοβίδης, Σόμπολος (ΕΠΣ Λακωνίας)

* Για την Κυριακή 17 Οκτωβρίου είναι προγραμματισμένος φιλικός αγώνας της ΑΕΚ Β με τον Αήττητο στο Δημοτικό Στάδιο Σπάτων.