16.10
14:14

Δεν χάνει η ΑΕΚΑΡΑ ούτε στην κακή της μέρα

Νίκος Κλεισαρχάκης

Κακή εμφάνιση από την ΑΕΚ, με αρκετά λάθη (17, έναντι 9 του αντιπάλου), που ωστόσο ούτε τώρα μπορεί να νικηθεί από το ΙΕΚ Ξυνή / Ολυμπιακός (18-18). Κορυφαίος ΟΛΩΝ ο κέρβερος Μπουκοβίνας και αποκάλυψη ο ογκόλιθος Μπεριά από πλευράς Ένωσης.

Νευρική και με αρκετά λάθη η ΑΕΚ στο «Μ. Μερκούρη» που όμως έδειξε ταυτότητα και δεν λύγισε μπροστά στον… τρελαμένο για εκδίκηση Ολυμπιακό / ΙΕΚ Ξυνή.

Έχοντας τον Πέτρο Μπουκοβίνα σαν φύλακα άγγελο, οι Μάγκες δεν έπιασαν υψηλή απόδοση, έμειναν χαμηλά στην αποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση και έχασαν βαθμούς στου Ρέντη.

Φυσικά, ο αντίπαλος πανηγύρισε σαν να κατέκτησε το Πρωτάθλημα, με την Κυπελλούχο Ευρώπης ΑΕΚ να δίνει άλλη αίγλη ακόμα και στο ισόπαλο αποτέλεσμα (18-18), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δυο ομάδες (1-1) , με τον Μπουκοβίνα να λέει εντυπωσιακά «όχι» σε κάποιες καλές επιθέσεις του αντιπάλου (3-3). Μπεριά και Καλόμοιρος βοήθησαν πολύ επιθετικά την ΑΕΚ (5-5) έτσι ώστε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής η ομάδα (7-7).

Δίχως κάποια διαφορά στο σκορ (9-9) στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με τον Πλάθα (9-10) και το διεύρυνε με τους Ουγάλδε και Μπεριά (9-12). Η αμυντική ολιγωρία ωστόσο από τους Μάγκες, έδωσε στον αντίπαλο την δυνατότητα να μειώσει (11-12) στη λήξη του ημιχρόνου.

Θυμηθείτε την ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ!

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, καθώς βρήκε γρήγορο γκολ με τον Μόγια (11-13). Η διαφορά διατηρήθηκε (13-15), μέχρι οι διαιτητές να αποφασίσουν πως πρέπει να… επέμβουν με 2 αμφισβητήσιμες αποβολές σε Ουγάλδε και Μυλωνά, για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός / ΙΕΚ Ξυνή (15-15).

Ο αντίπαλος πήρε το προβάδισμα μετά από λάθος της ΑΕΚ (16-15), με τους Μπεριά και Τζηρά να κρατούν κοντά στο σκορ της Ένωσης (18-17). Τα επόμενα λεπτά ήταν δίχως ρυθμό, με πολλά λάθη – κυρίως για την ΑΕΚ – και χαμηλό το σκορ (18-18). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τον κορυφαίο όλων στο γήπεδο, Μπουκοβίνα, να λέει όχι στο τελευταίο σουτ του αγώνα και να κρατά το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-5, 9-9, 9-9, 11-12 (ημιχρ.), 12-14, 13-15, 13-15, 17-16, 18-18, 18-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5.