16.10
22:05

Δέδας: «Δεν κλαίγομαι αλλά είχαμε απουσίες»

Ο Έλληνας τεχνικός της Βασίλισσας μίλησε για την «βαριά» ήττα της ομάδας στην Πάτρα, τους λόγους που οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα αλλά και το πρόβλημα με τις απουσίες.

Στις απουσίες, την κούραση αλλά και την αστοχία στα ελεύθερα σουτ απέδωσε την βαριά ήττα από τον Απόλλωνα Πάτρας, ο Στέφανος Δέδας.

Ο Έλληνας τεχνικός μίλησε στην συνέντευξη τύπου για την άσχημη εικόνα της ομάδας, έδωσε συγχαρητήρια στον αντίπαλο και δήλωσε πως δεν θέλει να… κλαίγεται, όμως ο κόσμος γνωρίζει πως η ομάδα έχει προβλήματα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Δέδα:

«Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του και τον κόουτς Βετούλα για τη δουλειά που κάνει. Νομίζω ότι το ματς ήταν πολύ απλό. Στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο που είχαμε δυνάμεις και πλάνο ήμασταν πιστεύω πολύ καλύτεροι από τον Απόλλωνα. Στο δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο με την επιβάρυνση του Παππά και του Κολόμ τα πράγματα ήταν δύσκολα για μας.

Η εικόνα είναι ξεκάθαρη, μείναμε από δυνάμεις και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Φτάσαμε στους 5-6 πόντους, είχαμε τρία ελεύθερα σουτ με τον Πετρόπουλο που αν έμπαιναν θα ήταν άλλο ματς. Σε αυτό το άθλημα πρέπει να σκοράρεις, ειδικά όταν είσαι ελεύθερος και δεν το κάναμε. Αυτό σε συνδυασμό με την κόπωση που ήταν εκτός διαχείρισής μου έφερε αυτό το αποτέλεσμα.

Δεν θέλω να κλαίγομαι ότι έχουμε προβλήματα. Ο κόσμος τα ξέρει. Έλειπε ο Φλιώνης, ο Ανγκόλα, έχει φύγει ο Χάρις. Είναι σαν να παίζει ο Απόλλων χωρίς τον Δίπλαρο και τον Κόουλμαν. Τι να κάνει και ο προπονητής; Αν θέλουμε να βρούμε κάτι θετικό από το παιχνίδι ήταν η παρουσία του Χάμερ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλός αμυντικά, ξαναμπήκαμε στο παιχνίδι με κάποια αμυντικά στοπ που έκανε. Γι’ αυτό τον φέραμε. Το παιδί είχε μόνο μια προπόνηση. Αυτή είναι η μεγάλη εικόνα.

Ο Απόλλων είναι μια ιστορική ομάδα και νομίζω πως είναι σπουδαίο η επαρχία και μια μπασκετική πόλη όπως η Πάτρα να έχει ξανά τον εκπρόσωπό της. Με τον κόσμο μας που ήταν στις κερκίδες ζήσαμε μια ατμόσφαιρα από το παρελθόν χωρίς κανένα έκτροπο. Μπράβο στον Απόλλωνα για την επιστροφή στην Α1 και την παρουσία ως τώρα».