09.10
21:56

Ιστορική νίκη στο κολαστήριο της

Χάρης Κολχούρης

Με το δεξί στο Σπίτι της μπήκε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε της Λάρισας με 81-69, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, μπροστά σε παραπάνω από 4.000 φίλους της.

Σε μια ιστορική αναμέτρηση για την Βασίλισσα, απέναντι στην Λάρισα, στα αποκαλυπτήρια του Σπιτιού της, οι Κιτρινόμαυροι του Δέδα πήραν μεγάλη νίκη με 81-69.

Μεγάλο παιχνίδι από Γέλοβατς (21 π.), Κολόμ (16 π.), Που συνέβαλαν τα μέγιστα για να επέλθει η πρώτη επικράτηση στη Basket League. Πολύ καλή η παρουσία των Βαουλέτ και Παππά στα τελευταία καθοριστικά λεπτά, ενώ σημαντική κρίθηκε και η βοήθεια του Φιλιππάκου όταν χρειάστηκε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο καλάθι στο νέο γήπεδο το πέτυχε ο Βαουλέτ, με την ΑΕΚ να φτάνει σε ένα γρήγορο +5 (7-2), το οποίο έφερε την απάντηση της Λάρισας (9-14). Οι Κιτρινόμαυροι με Γέλοβατς και Γκρίφιν έβγαλαν αντίδραση (16-16), αλλά τα εμφανέστατα κενά στην άμυνα έφεραν το σκορ δεκαλέπτου στα επίπεδα του 20-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο κόσμος της Ένωσης «έσπρωξε» την ομάδα με την φωνή του και την βοήθησε να χτίσει ένα σερί 9-0 με τους Πετρόπουλο και Κολόμ. Ο Ισπανός πήρε την μπαγκέτα του σκοραρίσματος ( 9π. έως τότε), έχοντας για συμπαραστάτη τον Γέλοβατς με 13 πόντους. Οι δύο τους έχτισαν διαφορά (36-29) από την Λάρισα, διατηρώντας το μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς έκλεισε η προηγούμενη, με τον Σέρβο να εκτελεί την ρακέτα των Θεσσαλών (40-29), ενώ λίγο αργότερα ο Βαουλέτ αύξησε την διαφορά στους 13 πόντους (46-33). Με τον Γκρίφιν να σκοράρει από κοντά, το σκορ έφτασε στο 50-36, πριν την μικρή αντεπίθεση της Λάρισας (50-41), που ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Χάντσον (53-46). O Παππάς με δύσκολη προσπάθεια έφερε εκ νέου διψήφια διαφορά (56-46), αλλά ο Ζάρας μείωσε στους 6 στα τελευταία δευτερόλεπτα (56-50).

Η ΑΕΚ ξεκόλλησε με το τρίποντο του Φιλιππάκου (59-52), αλλά πολύ περισσότερο με την συμβολή του Βαουλέτ σε άμυνα και επίθεση (64-54), για να ολοκληρώσει την… αφύπνιση της Ένωσης ο Κολόμ με τρίποντο (67-55). Ο Ισπανός άσσος μαζί με τον Γέλοβατς έκαναν ότι ήθελαν από την περιφέρεια και έκαναν το 78-61. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά για να έρθει το τελικό και ιστορικό 81-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος – Ζαχαρής – Καρπάνος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 16 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6 (4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 7 (1), Βαουλέτ 11 (1), Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21 (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 12 (1/5 σουτ, 10/13 βολές, 7 ασίστ).
ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάντσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θρετ 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Κρουμπάλι 8 (11 ριμπάουντ), Ζάρας 10 (2), Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8 (2), Καράμπελας 11.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 17/24 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 14/26 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 15/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/21 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.