09.10
23:17

Άνετη επικράτηση για τα Κορίτσια της ΑΕΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου για την 1η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Πρεμιέρα με το «δεξί» έκανε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου εκτός έδρας. Οι «κιτρινόμαυρες» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στο τρίποντο.

Από το πρώτο σετ η ΑΕΚ έδειξε την δυναμική της, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-5. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με σερί 6-1 πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-9, χάρη σε τρεις διαδοχικούς άσσους. Η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της και έφερε το σετ στα ίσια (14-14), ενώ στη συνέχεια με πολύ καλά σερβίς και επιθέσεις σε πρώτο χρόνο έφτασε στη νίκη με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε εξίσου καλά παίρνοντας γρήγορα μεγάλο προβάδισμα (2-9). Η ομάδα του Ευόσμου προσπάθησε να επανέλθει (7-11), αλλά οι παίκτριες του Κώστα Αρσενιάδη δεν άφησαν καμιά ελπίδα για την ανατροπή. Μεγάλωσαν εκ νέου τη διαφορά στους 7 πόντους (9-16) και στο τέλος πήραν το σετ χωρίς να ιδρώσουν (16-25).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Αίαντας βρέθηκε στην αρχή να προηγείται με 4-1, αλλά η ΑΕΚ έκανε ακόμα μία ανατροπή. Γύρισε το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 5-12, χάρη σε εξαιρετικά σερβίς και πίεση στο μπλοκ. Μέχρι το τέλος ο Αίαντας πήρε άλλους 6 πόντους, με την ΑΕΚ να βγάζει εξαιρετικές άμυνες και να φτάνει στο 3-0 με 25-11.

Αίας Ευόσμου – ΑΕΚ 0-3