04.10
10:47

Κάτι κάνει λάθος, απαιτείται λύση

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ σε ακόμα ένα ματς προβλημάτισε με τα κενά διαστήματα μέσα στο παιχνίδι της, που έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό να απειλήσει, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσει όπως στη Κρήτη

Σε ακόμα ένα ματς, η ΑΕΚ άφησε ανάμεικτα συναισθήματα για την απόδοση της, αφού εκτός απ’ τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, η συνολική εικόνα της, χωρίζεται σε δυο μέρη.

Το πρώτο μέρος είναι αναμφίβολα το πολύ καλό πρώτο 35λεπτό του αγώνα, με την ΑΕΚ να κρατάει μπάλα και να δημιουργεί επιθέσεις, απειλώντας την εστία του Παναιτωλικού, καταφέρνοντας σε αυτό το διάστημα να προηγηθούν με 2-0.

Η συνολική εικόνα της Ένωσης, έδειξε σε αυτό το διάστημα, μια ομάδα βελτιωμένη με κοντά τις γραμμές της, σωστοί αυτοματισμοί και αλληλοκαλύψεις, έχοντας κερδίσει κατά κράτος το κέντρο του αντιπάλου, παίζοντας πρέσινγκ ψηλά και χωρίς να δώσει αφορμές ή καλύτερα να αφήσει χώρους για να απειληθεί.

Μετά όμως απ’ αυτό το διάστημα, έρχεται το δεύτερο μέρος που η ΑΕΚ στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και μέχρι το 75ο λεπτό, έβγαλε μια νωχελικότητα, δίνοντας χώρο στον Παναιτωλικό, με αποτέλεσμα να κερδίσει μέτρα και να απειλήσει την εστία του εκπληκτικού για χθες, Στάνκοβιτς.

Το συγκεκριμένο διάστημα ήταν αναμφίβολα το μελανό σημείο της χθεσινής νίκης της ΑΕΚ, καθώς απειλήθηκε, δέχτηκε το γκολ του Βέργου και θα μπορούσε να είχε γίνει ένα νέο… Γεντί Κουλέ και να μετατρεπόταν σε ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, η Ένωση έστω και μετά το 75ο λεπτό, με κάποιες αλλαγές του Μιλόγεβιτς, γύρισε διακόπτη, πήρε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και κατάφερε να ευτυχίσει σε ένα τρίτο γκολ, κόβοντας τα πόδια και τις ελπίδες του αντιπάλου.

Όμως, για ακόμα μια φορά οι Κιτρινόμαυροι δεν ενέπνεαν εμπιστοσύνη και παρά το 2-0 υπέρ τους, έδειχναν να μην μπορούν να διαχειριστούν το σκορ και να κινδυνεύουν να το μετατρέψουν σε… ροντέο.

Ψυχολογία; Μπορεί, αλλά να βρεθεί λύση!

Η ΑΕΚ και συγκεκριμένα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, πρέπει να το βρει, να αναλύσει και να το λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, με τα νεκρά διαστήματα της ομάδας στον αγώνα, αρχικά για ποιο λόγο γίνεται και δεύτερον γιατί γίνεται με αυτόν τον τρόπο, που απειλείται η εστία του Στάνκοβιτς.

Ο προπονητής της ΑΕΚ μετά το τέλος του αγώνα, ανέφερε ότι έχει διακρίνει το πρόβλημα και ερωτήθηκε αν είναι ψυχολογικό, πιθανόν και να είναι, αλλά η λύση πρέπει να βρεθεί άμεσα, καθώς η ομάδα χρειάζεται τα αποτελέσματα, έχοντας στενέψει τα βαθμολογικά περιθώρια για γκέλες.

Οι Κιτρινόμαυροι πρέπει να βρουν ποιο είναι το πρόβλημα και να το λύσουν, καθώς δεν μπορούν να παίζουν με την φωτιά κάθε τρεις και λίγο και να χαλάει την εικόνα της, όπως για παράδειγμα χθες του πρώτου 35λεπτού στο πρώτο ημίχρονο.