03.10
20:04

Τα Κορίτσια της ΑΕΚ νίκησαν τον Παναθηναϊκό και κατέκτησαν το τουρνουά «Ι. Μαλακατές»

Με μια πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στον τελικό του τουρνουά «Ι. Μαλακατές» και κατέκτησε τον τίτλο, μέσα στον “Τάφο του Ινδού”.

Με 3-2 σετ επικράτησε η ΑΕΚ του Παναθηναϊκού στον μεγάλο τελικό του φιλικού τουρνουά «Ι. Μαλακατές» και κατέκτησε τον τίτλο, μέσα στον “Τάφο του Ινδού”.

Τα Κορίτσια της ΑΕΚ, έδειξαν ότι βρίσκονται στο σωστό δρόμο του χτισίματος της ομάδας, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος την επόμενη εβδομάδα.

Μπορεί οι Πράσινες να έδειχναν ότι έχουν το έλεγχο του αγώνα και να έκαναν πρώτες το 1-0 σετ, με το σκορ στο 25-19, αλλά η Ένωση είχε απάντηση και ισοφάρισε με σκορ 17-25 σε 1-1 σετ.

Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός την κατάλληλη στιγμή κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να κάνει το 2-1 σετ (25-14).

Στο τρίτο σετ όμως, οι Κιτρινόμαυρες βελτιώθηκαν σε μπλοκ και υποδοχή και κατάφεραν να πάνε το ματς στο τάι μπρέικ, κάνοντας το 2-2 σετ (19-25).

Στο τελευταίο σετ, η ΑΕΚ έδειξαν πιο ψύχραιμη και ανώτερη απ’ τον Παναθηναϊκό, καταφέρνοντας να επικράτησε με 9-15 και να κάνει το 2-3 σετ, κατακτώντας μέσα στο “Τάφο του Ινδού” το φιλικό τουρνουά “Ι. Μαλακατές” που διοργάνωσαν οι Πράσινοι.

Τα σετ: 25-19, 17-25, 25-14, 19-25, 9-15.