02.10
20:45

Πόλο: Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ – Θετική εμφάνιση και πρώτος βαθμός στην Ευρώπη

Τον πρώτο της βαθμό στην Ευρώπη κατάφερε και πήρε η ΑΕΚ έπειτα από καλή εμφάνιση κόντρα στην Βοϊβοντίνα (9-9).

Μετά την χθεσινή ήττα της, απ’ την Ουγγρική Ζούγκλο, η ΑΕΚ καλούταν να σηκώσει κεφάλι και να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, κόντρα στην Βοϊβοντίνα.

Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν κόντρα στην ομάδα της Σερβίας με καλή εμφάνιση να έρθουν ισόπαλοι με 9-9 και να πάρουν τον πρώτο βαθμό στην Ευρώπη, γράφοντας ιστορία, ως “σταχτοπούτα” στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, οι δυο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τέλος του ημιχρόνου και να βρίσκονται με το σκορ στο 5-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυμάνθηκε στο ίδιο μήκος κύματος, με την Βοϊβοντίνα να είναι λίγο κινητική στην επίθεση και η ΑΕΚ να την κυνηγάει στο σκορ, καταφέρνοντας λίγο πριν το τέλος του ματς να φέρει το ματς στα ίσα και να γράψει το τελικό σκορ 9-9, εξασφαλίζοντας παράλληλα τον πρώτο της βαθμό  στον 4ο Προκριματικό.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-7, 9-9.