28.9
22:44

4ος όμιλος: Και πάλι απογοητευτική η Ίντερ – Έμεινε στο «μηδέν» με Σαχτάρ

Και στη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ η Ίντερ απογοήτευσε με την εμφάνισή της και έμεινε στο 0-0 με τη Σαχτάρ.

Τι πέρσι, τι φέτος… Ίντερ και Σαχτάρ, όπως και στην περσινή σεζόν έτσι και τώρα ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ σε παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Οι Ιταλοί έτσι, μετά την ήττα τους από τη Ρεάλ στην πρώτη αγωνιστική κατέκτησαν τον πρώτο τους βαθμό, κάτι που τους βάζει δύσκολα για την υπόθεση πρόκριση, χωρίς όμως να έχει χάσει κάθε ελπίδα. Για να τα καταφέρει θα πρέπει να μπορέσει να πάρει έξι βαθμούς στα επόμενα δύο ματς της με τη Σέριφ για την 3η και την 4η αγωνιστική για να ανέβει στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Τραορέ. Μόλις στο 10ο λεπτό ο επιθετικός της ρωσικής ομάδας χτύπησε στο γόνατο και αποχώρησε με φορείο.

Η στιγμή αυτή επηρέασε και τις δύο ομάδες, ειδικότερα όμως τη Σαχτάρ. Στο 15ο λεπτό η Ίντερ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς με τον Μπαρέλα. Η Σαχτάρ σιγά-σιγά προσπάθησε να ανακάμψει και έβγαλε κάποιες επιθέσεις στην εστία της ιταλικής ομάδας.

Το ματς συνεχίστηκε με την Σαχτάρ να έχει την κατοχή αλλά καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να είναι απειλητική στην αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά, η Ιντερ στο τέλος θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ αλλά ο Πιάτοφ στο 86’ και 87’ έκανε δύο επεμβάσεις κρατώντας το… μηδέν.