26.9
22:26

Κόουτς κάτι κάνουμε λάθος…

Απροετοίμαστη και άνευρη η πλήρης ΑΕΚ στην Τούμπα, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που μέχρι και λίγα λεπτά πριν από την έναρξη του ματς μετρούσε προβλήματα. Ο κακός σχηματισμός της Ένωσης έδωσε το παιχνίδι αμαχητί (2-0) στον δικέφαλο του βορρά

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΙΛΟΓΕΒΙΤΣ

Ο Σέρβος προπονητής της Ένωσης ξεκινάει την Ένωση χωρίς κάποια έκπληξη στο παιχνίδι της Τούμπας, με τον Στάνκοβιτς να κάθεται κάτω από τα δοκάρια της ομάδας και τους Χατζισαφί, Τζαβέλλα, Βράνιες και Μισελέν στην τετράδα της άμυνας. Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι ξεκινάνε στα χαφ με τον Γέφτιτς σε ρόλο δεκαριού και τους Τσούμπερ και Γκαρσία στα άκρα της επίθεσης με μοναδικό προωθημένο τον Αραούχο

Η Ένωση μπήκε καλά στο ματς με τους «κιτρινόμαυρους» να δίνουν πλάτος στο γήπεδο και στα πρώτα 10 λεπτά να δείχνουν πως έχουν καλά πατήματα. Μάλιστα στο 9ο λεπτό οι Κιτρινόμαυροι γύρισαν την μπάλα, ο Αραούχο έκανε μια κίνηση και έδωσε χώρο στον Γέφτιτς που πήρε την μπάλα πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του, ήταν κακό και πήγε ψηλά άουτ. Λίγο αργότερα μια αναμπουμπούλα στην άμυνα της ΑΕΚ βγήκε και μια σέντρα για τον Ζίβκοβιτς ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ.

Κάπου εκεί ο δικέφαλος της Αθήνας άρχισε να χάνει τα ηνία του ματς, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει ρυθμό. Στο 20’ ο Σβάμπ κατέβασε και δημιούργησε επίθεση για τον ΠΑΟΚ, αλλά με την πολύ σωστή αμυντική προσέγγιση της ΑΕΚ δεν υπήρξε ευκαιρία, παρότι πάτησαν την μεγάλη περιοχή οι Ασπρόμαυροι. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπίσεσβάρ έγινε αποδέκτης μιας μακρινής μπαλιάς, κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή πλάσαρε τον Στάνκοβιτς, αλλά η σημαία του βοηθού σηκώθηκε για οφσαιντ.

Στα μισά του ημιχρόνου έγινε ένα λάθος κοντρόλ του Λε Ταλέκ λίγο πιο πίσω απ’ την σέντρα, ο Σβάμπ κέρδισε την κόντρα βγήκε στην επίθεση βρήκε χώρο έκανε ένα σουτ έξω απ’ την περιοχή αλλά η μπάλα βγήκε ψηλά αουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα βγήκε απ’ τα αριστερά έβγαλε και μια σέντρα με τον Αραούχο αποδέκτη να κάνει ένα σουτ το οποίο κοντράρει. Στη συνέχεια ο Χατζισαφί κέρδισε το κόρνερ. Ο Σιμάνσκι το εκτέλεσε με πάσα στον Γέφτιτς ο οποίος σεντράρε με τον Αραούχο να παίρνει μια κεφαλιά όχι δυνατή όμως και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Στο ημίωρο μετά από λάθος του Τσούμπερ, ο Αουγκούστο πήρε την μπάλα έκανε ένα δυνατό σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής και ο Στάνκοβιτς με εξαιρετική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Φτάνοντας στο 40’ ο Γέφτιτς κοντρόλαρε εκείνη τη στιγμή και έδωσε στον Αραούχο που πάτησε περιοχή έπιασε ένα σουτ με το αριστερό αλλά δεν απείλησε τον Πασχαλάκη που μπλόκαρε. Αμέσως μετά ο ΠΑΟΚ σκόραρε. Ο δικέφαλος του βορρά έβγαλε μια σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Βράνιες έδιωξε με τάκλιν, ο Κούρτιτς πήρε την μπάλα την έδωσε στον Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή που είχε μπροστά του τον Μισελέν επιχείρησε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε κάτω απ’ τα πόδια του Γάλλου μπακ και κατέληξε στα δίχτυα του Στάνκοβιτς στην δεξιά του γωνία. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ παραλίγο να βάλει και δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Η άμυνα της ΑΕΚ τα είχε χαμένα, ο Σίντγκλέϊ έβγαλε μια σέντρα ο Αουγκούστο πήρε μια κεφαλιά αλλά δεν ήταν καλή και βγήκε αουτ.

ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ Ο ΜΙΛΟΓΕΒΙΤΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε την προσπάθεια της για να βρει τέρμα καθώς ο ΠΑΟΚ πήγαινε σε συντηρητικό ποδόσφαιρο κάτι που δεν σύμφερε την Ένωση. Στο 51’ ο Μπίσεσβαρ έβγαλε μια σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Σβάμπ πήρε μια κεφαλιά με την μπάλα να βγαίνει αουτ. Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά. Ο Τσούμπερ έβγαλε μια σέντρα η οποία κόντραρε και στρώθηκε στον Σιμάνσκι που έπιασε ένα σουτ χτύπησε στο κεφάλι του Μιχαηλίδη, πήρε ο Γκαρσία έδωσε έξω στον Μισελέν που έβγαλε μια σέντρα αλλά δεν ήταν καλή και μάζεψε ο Πασχαλάκης.

Κοντά στο 70’ η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή για να ισοφαρίσει. Ο Τσούμπερ έκλεψε την μπάλα βγήκε απ’ τα αριστερά έδωσε στον Ανσαριφάρντ μέσα στη περιοχή τετ α τετ με τον Πασχαλάκη άργησε να σουτάρει και το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ κατάφερε στη συνέχεια να διπλασιάσει τα τέρματα του κάνοντας ευκολότερο το έργο του. Ο Μισελέν ανέτρεψε τον Μπίσεσβάρ στα όρια της μεγάλης περιοχής και ο Βαλέρι έδωσε το πέναλτι. Ο Κούρτιτς ευστόχησε και έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ από την άλλη είχε την ευκαιρία και μάλιστα μείωσε το σκορ όμως αργότερα το γκολ της ακυρώθηκε από τον VAR. Ο Σάκχοφ άλλαξε εξαιρετικά το παιχνίδι για τον Γκαρσία, πάτησε περιοχή έκοψε στον Μοχαμάντι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ. Ο Βαλέρι θεώρησε ότι ο Ανσαριφάρντ επηρεάζει τον Έλληνα γκολκίπερ λόγω ότι ήταν μπροστά του.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβάμπ (74’ Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (74’ Μούργκ (89′ Μιτρίτσα)), Σβιντέρσκι (89′ Άκπομ), Μπίσεσβαρ

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί (75’ Μοχαμάντι), Βράνιες, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ (85′ Σιμόες), Σιμάνσκι (59’ Σάκχοφ), Γκαρσία (85′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Γέφτιτς (59’ Ανσαριφάρντ), Αραούχο