Τέλος στα «πέτρινα» χρόνια (VIDEO)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα, (25/9) το 1988 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, θέλοντας να κερδίσει το τριφύλλι ύστερα από 5 χρόνια.

Τα πέτρινα χρόνια που διένυε η Ένωση φάνηκε πως άρχισαν να ανήκουν στο παρελθόν, με τους κιτρινόμαυρους να πείθουν με την εμφάνισή τους απέναντι σε έναν δυνατό Παναθηναϊκό.

Παρ’ ότι οι πράσινοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ, δίνοντας στους κιτρινόμαυρους χώρο να ανεβάζουν ρυθμό όσο περνούσε η ώρα.

Το αποκορύφωμα ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και στο 57ο λεπτό, ο Μίροσλαβ Οκόνσκι, με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ, «έγραψε» το 0-1 για την ΑΕΚ, με τον Σαργκάνη ανήμπορο να αντιδράσει.

Το γκολ αυτό του Πολωνού ήταν η αφορμή για το περιπαικτικό σύνθημα «Σαργκάνη,Σαργκάνη ο Όκο τι σου κάνει». Οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα γκολ, αν ο διαιτητής έδινε το πέναλτι στην καθαρή ανατροπή του Σαββίδη από τον Βαμβακούλα.

Με την συγκεκριμένη νίκη, η ΑΕΚ «έπιασε» κορυφή και οι παίκτες μοιράστηκαν 1.000.000 δραχμές ως πριμ, με τον πρόεδρο της μπασκετικής Ένωσης (Μάκης Ψωμιάδης) να συνεισφέρει σε αυτό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Χατζής, Μανωλάς, Μαυροδήμος, Κούτουλας, Πατίκας (71΄Γεωργιάδης) Πίττας, Νίλσεν (82΄Δίντσικος) Οκόνσκι, Σαββίδης.

ΠΑΟ: Σαργκάνης, Χατζηαθανασίου, Βαμβακούλας, Κόλεφ, Κουρμπανάς, Μαυρίδης, Σαραβάκος, Χριστοδούλου (Μπατσινίλας 70’), Νίλσεν, Βλάχος, Γεωργαμλής