25.9
22:50

«Χαστούκι» αφύπνισης στην Πάτρα για τη Βασίλισσα

Χάρης Κολχούρης

Ήττα για την προβληματική Βασίλισσα από τον Προμηθέα με 88-71, για τον ημιτελικό του Super Cup της Πάτρας. Πολλά τα κενά στην αμυντική λειτουργία της Ένωσης, ενώ και στο επιθετικό κομμάτι τα ποσοστά ευστοχίας κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ: ΧΑΡΗΣ ΚΟΛΧΟΥΡΗΣ & ΝΙΚΟΣ ΚΛΕΙΣΑΡΧΑΚΗΣ

Στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, η ΑΕΚ του Στέφανου Δέδα παρουσιάστηκε ανέτοιμη, καθώς ηττήθηκε με 88-71 από τον Προμηθέα για τον ημιτελικό του Super Cup. Η ήττα αυτή σημαίνει αυτόματα, πως η Βασίλισσα θα διεκδικήσει την τρίτη θέση απέναντι στο Λαύριο (26/09, 16:30).

Οι Κιτρινόμαυροι παρότι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, δεν κατάφεραν να λύσουν τα μεγάλα αμυντικά προβλήματα, τα οποία διογκώθηκαν στην καθοριστική τρίτη περίοδο

Μεγάλη εμφάνιση από τους Μάνι Χάρις (16 π.) και Μπράιαν Ανγκόλα (13 π.), οι οποίοι συνέβαλαν τα μέγιστα για την επιθετική ανάπτυξη της Βασίλισσας, αλλά δεν κατάφεραν να κουβαλήσουν το φορτίο της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ όρεξη την αναμέτρηση, ωστόσο αστόχησαν σε αρκετές προσπάθειες (5-4). Ο Μάνι Χάρις ευστόχησε σε τρίποντο για να φέρει την ΑΕΚ μπροστά με 5-7, με τους Πατρινούς να βρίσκουν απάντηση με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο (12-7). Η αντίδραση του αρχισκόρερ της Ένωσης, Χάρις ήταν άμεση πετυχαίνοντας νέο τρίποντο για το 12-10, που γρήγορα όμως έφτασε στο 18-12, με τα κενά στην κιτρινόμαυρη άμυνα να είναι εμφανή. Στο φινάλε, Ανγκόλα και Κολόμ μείωσαν την διαφορά στους 3 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-17.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πατρινοί κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα στους 7 πόντους (24-17), ωστόσο ο Ανγκόλα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 2 (24-22). Η Βασίλισσα αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στο ψηλό παιχνίδι, με τον Δέδα να ρίχνει στο παιχνίδι τον Γκρίφιν, ο οποίος βοήθησε και επιθετικά με άμεσο τρίποντο (30-27). Χάρις και Ανγκόλα πήραν τα… όπλα τους και έφεραν τη διαφορά των δύο ομάδων στον έναν πόντο (40-39), ενώ το σκορ του ημιχρόνου έφτασε στο 42-39.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και έφτασε ακόμα και στο +13 (56-43), με δύο συνεχόμενα (!) τετράποντα. Η ΑΕΚ είχε εμφανέστατα προβλήματα στην άμυνα και αυτό φάνηκε από τις διαφορές που έφτασε το σκορ (68-48), μιας και δεν υπήρξαν λύσεις για να σταματήσουν τους Ρέι και Μάιας. Ο μοναδικός Κιτρινόμαυρος που διασώθηκε από το ναυάγιο της περιόδου, ήταν ο Γέλοβατς που πέτυχε 7 πόντους, για να διαμορφωθεί το 73-57.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Φλιώνη να ευστοχεί σε συνεχόμενα καλάθια (73-61), αλλά στην συνέχεια οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε φάουλ πάνω στον Γκρίφιν (σουτ για τρεις), χρεώνοντας αντί αυτού τεχνικοί ποινή στον Δέδα. Οι γηπεδούχοι με Χαντ, Ρέι και Ρογκαβόπουλο έβρισκαν συνεχώς τρόπους να σκοράρουν, ενώ αντίθετα η Βασίλισσα ήταν ιδιαίτερα άστοχη στην επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Λουίς Κασιμίρο): Ρέι 19 (2), Σβαρτς 4, Γκραντ 9, Γκάντι 4, Χαντ 15, Αγραβάνης 4, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 16 (1), Μάιλς 12 (3), Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κόλομ 5 (1), Μπόγρης 2, Χάρις 16 (4), Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 3 (1), Ανγκόλα 13 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς 12 (1), Γκρίφιν 9 (1), Βαουλέτ 6.