20.9
09:15

Έγκλημα και τιμωρία

Η ΑΕΚ «σφαγιάστηκε» διαιτητικά στο Ηράκλειο, με την ομάδα του Φωτιά να μην δείχνει κανέναν ηθικό φραγμό μπροστά στο στόχο της. Όμως η ισοπαλία – με το σκορ στο 0-3 μέχρι το 78’ – δεν είναι μόνο της… εγκληματικής διαιτησίας αποτέλεσμα.

Ματς για γερά νεύρα το χθεσινό (19/09) στο «Θ. Βαρδινογιάννης» με την ΑΕΚ να αναχωρεί από το Ηράκλειο, έχοντας στις αποσκευές της τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ένας αγώνας που κυλούσε ιδανικά για τους Κιτρινόμαυρους, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα  και καταφέρνοντας να σκοράρουν δις, με παίκτη λιγότερο, για το 0-3.

Από το 78ο λεπτό του αγώνα, ήρθαν τα πάνω-κάτω με τον ΟΦΗ να οδεύει προς την ισοφάριση και τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να «παγιδεύεται» στις κινήσεις από τον πάγκο, οι οποίες δεν του βγήκαν.

Η ΑΕΚ κλήθηκε να διαχειριστεί την επιστροφή των γηπεδούχων – με ισχυρή ώθηση από την διαιτητική τετράδα και το άφαντο VAR – με το τελικό αποτέλεσμα να δείχνει πως δεν τα κατάφερε αποτελεσματικά.

Τα λάθη του Βλάνταν

Ένα ματς που το αφήνεις στο 0-3 κατά το τελευταίο δεκάλεπτο και στο 90+2’ ο φωτεινός πίνακας του σκορ στο γήπεδο, αναγράφει 3-3, τότε κάτι πήγε λάθος.

Λάθη που δεν σχετίζονται (άμεσα) με την διαιτητική σφαγή που υπέστη η Ένωση, αλλά που προήλθαν από τον Σέρβο τεχνικό, ο οποίος δεν «διάβασε» το ματς όπως εξελίχθηκε, προχωρώντας σε αλλαγές που δεν του βγήκαν.

Η επιλογή του Πέτρου Μάνταλου, έναντι του σκόρερ και πολύ δραστήριου Στίβεν Τσούμπερ, περισσότερο πρόβλημα προκάλεσε, παρά βοήθησε την ΑΕΚ. Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Γεβγέν Σάκχοφ, ο οποίος δείχνει σε περίοδο… ντεφορμέ.

Η νίκη και οι τρεις βαθμοί δεν χάθηκαν ΜΟΝΟ από τον διαιτητή. Αγωνιστικά η Ένωση «παρέλυσε» μετά την είσοδο του Έλληνα αρχηγού και ο ΟΦΗ βρήκε πάτημα, ελέω Φωτιά.

Φωτιάς και Σκουλάς εγκλημάτησαν

Τα τεράστια παράπονα της ΑΕΚ προς την διαιτητική ομάδα και το VAR, παρ’ ότι δεν είναι τα μόνο, ωστόσο δικαίως προβάλλονται ως αιτία που το ματς έληξε 3-3.

Η διαιτησία του αγώνα κινήθηκε στα όρια της εγκληματικής ενέργειας, παραβλέποντας αποβολές, επιθετικά φάουλ και μαρς επιθέσεις, με τον υπεύθυνο του VAR να «κλείνει» τα μάτια και να φωνάζει «παίζετε».

Οι Κιτρινόμαυροι δεν θα μείνουν σε αυτή την διαιτησία γιατί δεν αρμόζει στο Σύλλογο. Η ΑΕΚ έχει την ομάδα να νικά και σε τέτοιου είδους καταστάσεις, όταν στήνετε ένα απροκάλυπτο σκηνικό σφαγής.

Μία προσγείωση για την ομάδα του Μιλόγεβιτς και τον ίδιο τον προπονητή, που – αν ερμηνευτεί σωστά – έχει πολλά να διδάξει στην ΑΕΚ για την συνέχεια.