19.9
14:25

Μάγκες έτοιμοι για… όλα

Η ΑΕΚ έδειξε σε πολύ καλή φόρμα, ενώ – παρά τις απουσίες – έδειξε πως διαθέτει ρόστερ με μεγάλο βάθος για να πετύχει τους στόχους της. Με το δεξί λοιπόν στο Πρωτάθλημα, νικώντας την Σαλαμίνα (42-17) του Χριστόφορου Μπακαούκα, ο οποίος και αποθεώθηκε στο τέλος του αγώνα απ’ τους φίλους της ΑΕΚ.

Οι Μάγκες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση (4-1) και έδειξαν από νωρίς διάθεση να «καθαρίσουν» τον αγώνα (7-2). Ουγάλδε και Πλάθα επέστρεψαν στην δράση και στα γκολ, ενώ ο Ηλιόπουλος πέτυχε τα πρώτα του τέρματα στο Πρωτάθλημα με την κιτρινόμαυρη.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, φτάνοντας η Ένωση στο +8 (12-4), με την Σαλαμίνα – με τον Μπακαούκα σε ρόλο προπονητή – να βγάζει μία κάποια αντίδραση (14-7). Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ στο +11 (20-9), έχοντας βάλει τις βάσεις για την πρώτη της νίκη.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ από εκεί που σταμάτησε. Οι Μάγκες συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς (23-10) πηγαίνοντας την διαφορά στο +14 (26-12), καθαρίζοντας επί της ουσίας με την υπόθεση νίκη.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (30-14) για την ΑΕΚ και τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, δίχως όμως να πέφτει η ένταση και ο ρυθμός (34-15).

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος συνέχισαν στο ίδιο μήκος κύματος το τέμπο τους, πατώντας γκάζι μέχρι το τέλος του αγώνα με αποτέλεσμα να διαμορφώσουν το τελικό 42-17 σκορ, ξεκινώντας με το “δεξί” και με επιβλητική εμφάνιση τη νέα χρονιά, έχοντας και φέτος τον στόχο του νταμπλ.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης του αγώνα, ο Χριστόφορος Μπακαούκας είχε την τιμητική του, καθώς αποθεώθηκε απ’ τους φίλους της ΑΕΚ, ακούγοντας ρυθμικά το όνομα του, με τον ίδιο να συγκινείται με αυτήν την εξέλιξη.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Τζηράς 3, Νικολαΐδης 1, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 5, Μόγια 1, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 3, Παπαδιονυσίου 4, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 2, Κεδέρης 6.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ HC (Χριστόφορος Μπακαούκας): Μπακαούκας, Πετράκος 3, Τσαρπάλης, Σκαρλάτος, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 2, Τσομπανίδης 4, Πασλής, Βασιλόπουλος 2, Φίλης, Χαραλάμπους 1, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1.