19.9
20:19

Αηδίασε όλη η Ελλάδα με τον Φωτιά

Απίστευτα πράγματα στην Κρήτη με την ΑΕΚ αφού βρέθηκε να κερδίζει με 0-3, στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ με σπρώξιμο ισοφάρισε μετά από εγκλήματα της διαιτησίας – Με 10 παίκτες αδίκως έπαιζε η Ένωση από το 1ο ημίχρονο καθώς ο Γκαρσία δέχτηκε ανύπαρκτη κόκκινη κάρτα

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΙΛΟΓΕΒΙΤΣ

Με αλλαγή σχηματισμού σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Ιωνικό ξεκίνησε την ΑΕΚ ο Σέρβος τεχνικός που επέλεξε τον Στάνκοβιτς να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα έπαιζαν οι Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες και Μισελέν με τους Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ και Τσούμπερ στην τριάδα του κέντρου και τους Αμπραμπάτ, Αραούχο και Γκαρσία στην τριάδα της επίθεσης.

Απόλυτα διαβασμένη και ανώτερη του ΟΦΗ η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι της Κρήτης και παρότι στα μισά βρέθηκε να παίζει άδικα με 10 παίκτες λόγω άδικης αποβολής του Γκαρσία. Στο 2ο λεπτό ο Γκαρσία βγήκε απ’ τα δεξιά πήρε μια μεγάλη μεταβίβαση απ’ τον Μισελέν, ο Επασί βγήκε από το τέρμα του προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά δεν βρήκε στόχο για σχεδόν ένα μέτρο η μπάλα έξω.

Λίγο αργότερα ο Αραούχο πήρε την μπάλα πολύ όμορφα την έστρωσε μπροστά του και πυροβόλησε έξω απ’ την περιοχή με το αριστερό ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ. Ένα υπέροχο γκολ από τον Αργεντινό που άνοιξε λογαριασμό στην Super League. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαρσία έβγαλε πολύ ωραία στον Μισελέν που επέλεξε όμως να σουτάρει με το δεξί παρά να κόψει με τη μπάλα να περνάει άουτ. Λίγο αργότερα ο Γκαρσία έδωσε στον Άμραμπατ, αυτός πέταξε την μπάλα με μια σέντρα σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Τζαβέλλας δεν μπόρεσε για ένα βήμα να συμμετάσχει στη φάση.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης λίγο αργότερα σε μια φάση που ο Γκαρσία δέχεται επανειλημμένα φάουλ, οι παίκτες του ΟΦΗ τον προκάλεσαν και χωρίς λόγο δέχτηκε την κόκκινη κάρτα με την ΑΕΚ να μένει με 10 παίκτες. Αμέσως μετά η ΑΕΚ απάντησε στην αστεία απόφαση του Φωτιά και διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Αραούχο πήρε την μπάλα και μετά από μαρκάρισμα ο Σιμάνσκι πήρε την μπάλα πάτησε περιοχή την γύρισε μέσα στην περιοχή απ’ τον Τσούμπερ, ο οποίος κοντρόλαρε εξαιρετικά στρώνοντας και ξεπερνώντας τον αντίπαλο του και πλάσαρε τον Επασί κάνοντας το 2-0. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μισελέν εκτέλε το φάουλ, ο Επασί έδιωξε με δυσκολία και έστρωσε στον Τζαβέλλα που ερχόταν με φόρα αλλά το σουτ ήταν κακό και η μπάλα πήγε πάνω απ’ την εστία του ΟΦΗ.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ Ο ΦΩΤΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ένα νεκρό διάστημα όμως παρότι έπαιζε με λιγότερο ποδοσφαιριστή ο ΟΦΗ δεν κατάφερε επί της ουσίας να απειλήσει ιδιαίτερα την ομάδα του Μιλόγεβιτς. Στο 58’ ο ΟΦΗ γύρισε την μπάλα ο Ντουρμπισάι πάτησε περιοχή αλλά ο Βράνιες έπεσε στα πόδια του και έδιωξε σε κόρνερ, πριν απειλήσει. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς ο Αραούχο έβγαλε τον Άμραμπατ τετ α τετ με τον Επασί, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να λέει “όχι”. Στη συνέχεια σηκώθηκε η σημαία του βοηθού για οφσαιντ, αλλά είναι κανονικά λανθασμένη απόφαση. Στο 64’ η Ένωση βγήκε πολύ ωραία στην επίθεση, ο Ανσαριφάρντ έδωσε στον Σιμάνσκι αυτός έκοψε δεξιά στον Μισελέν που ανέβαινε, εκείνος έβγαλε συρτή πάσα αλλά δεν πρόλαβε ο Ιρανός. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο ο Λε Ταλέκ έκλεψε ο Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα και με φοβερή προσωπική ενέργεια βρήκε χώρο σούταρε και έκανε το 3-0 για την ΑΕΚ.

Μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΚ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ωστόσο η έκβαση του αγώνα δεν είχε κριθεί, καθώς ο ΟΦΗ βρήκε τρία γκολ, το τρίτο μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο  75΄ο Μιλόγεβιτς αποφασίζει να βγάλει τον Τσούμπερ που κρατούσε όλη τη δεξιά πλευρά του ΟΦΗ απασχολημένη και βάζει τον Μάνταλο. Που ερχόταν από τραυματισμό, ενώ υπήρχε και ο Γέβτιτς. Σημειολογικά ίσως, από κει ξεκινάει η κατάρρευση της ΑΕΚ. Που σημαδεύθηκε από την κάκιστη αμυντική αντίδραση της Ένωσης στο πρώτο γκολ από τον Νέιρα, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε χώρο και τρόπο να σκοράρει λίγο μετά και με σουτ έξω από την περιοχή. Με 2-3 πλέον το σκορ και με περίπου δέκα λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις όλα μπορούσαν να γίνουν. Κι έγιναν…

Ο Μιλόγεβιτς έβαλε τρίτο στόπερ, τον Σβάρνα, αλλά έβγαλε έναν παίκτη που μπορούσε να βοηθήσει ανασταλτικά και πήγαινε και καλά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Τον Σιμάνσκι. Άλλη μια λάθος αλλαγή μετά από αυτή του Μάνταλου αντί του Τσούμπερ κι όπως έγινε και στην πρώτη περίπτωση, αμέσως η ΑΕΚ την πλήρωσε… Άλλο ένα στημένο από αριστερά αυτή τη φορά, μεγάλο μπέρδεμα μέσα στην περιοχή, καραμπόλες και τελικά από κοντά ο Βούρος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Για να ολοκληρώσει μια ανατροπή απόλυτα μη αναμενόμενη μέχρι και λίγα λεπτά πριν.

ΟΦΗ: Επασί, Πασαλίδης (46’ Ουές), Διαμαντής, Κοροβέσης, Βούρος, Νέιρα, Γκαγιέγκος, Ντε Γκουζμάν, Καμάου (46’ Ντουρμισάι), Λάμπρου, Καστάνιος (59’ Φαν Ντούινεν).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (88’ Σβάρνας), Τσούμπερ (75’ Μάνταλος), Γκαρσία, Αμραμπατ (61’ Σάκχοφ), Αραούχο (61’ Ανσαριφάρντ).