15.9
22:44

Σέριφ – Σαχτάρ 2-0: Ονειρεμένη πρεμιέρα για την ομάδα των Αθανασιάδη – Κολοβού

Η Σέριφ Τιρασπόλ ήταν εξαιρετική κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, έχοντας στο βασικό σχήμα τον Γιώργο Αθανασιάδη και τον Δημήτρη Κολοβό και επικράτησε με 2-0 για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Η Σέριφ Τιρασπόλ του Γιώργου Αθανασιάδη και του Δημήτρη Κολοβού υποδέχθηκε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με τη “σταχτοπούτα” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης να επικρατεί με 2-0 χάρη στα τέρματα των Αντάμα Τραορέ και Γιανσάνε, με τον Αθανασιάδη να κρατάει για ένα ακόμα παιχνίδι ανέπαφη την εστία του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 16ο λεπτό με τον Τραορέ. Οι Μολδαβοί αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά με τον Κριστιάνο και ο Τραορέ με γυριστό σουτ έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στην ιστορία της Σερίφ, το οποίο είχε και τη συνδρομή του Πιάτοφ.

Η Σέριφ είχε υπό τον έλεγχο της το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, καθώς οι Ουκρανοί δεν μπόρεσαν να απειλήσουν καθόλου την εστία του Αθανασιάδη, με εξαίρεση την προσπάθεια του Λασίνα Τραορέ στην οποία ο Έλληνας κίπερ απομάκρυνε με ενστικτώδη επέμβαση.

Στο δεύτερο μέρος η Σαχτάρ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και προσέγγισε την αντίπαλη περιοχή αρκετές φορές, ωστόσο ο Γιώργος Αθανασιάδης με καίριες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ο Δημήτρης Κολοβός προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις, δίχως όμως να έχει ουσία στο ματς. Για κακή του τύχη ο Έλληνας μεσοεπιθετικός στάθηκε εξαιρετικά άτυχος, καθώς έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 55ο λεπτό.

Στη θέση του Έλληνα μεσοεπιθετικού πέρασε ο Γιανσάνε, ο οποίος οκτώ λεπτά μετά βρήκε δίχτυα. Ο Κριστιάνο, ο οποίος μοίρασε την ασίστ στο πρώτο γκολ, ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου, σεντράροντας αυτή τη φορά από τα αριστερά με τον Γιανσάνε να νικάει με κεφαλιά τον Πιάτοφ το 2-0.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του Γιώργου Αθανασιάδη, δίχως αποτέλεσμα.

Ο 28χρονος κίπερ απομάκρυνε με εντυπωσιακή επέμβαση ένα μονοκόμματο σουτ του Πεντρίνιο, λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής του. Στο 87′ ο Μαϊκόν επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο πρώτα η άμυνα και ύστερα ο Αθανασιάδης απομάκρυναν σε κόρνερ.

Σερίφ: Αθανασιάδης, Κοστάντσα, Αρμπολέδα, Ντουλάδο, Κριστιάνο, Τιλ, Άντο (85′ Ράντελιτς), Τραορέ, Κολοβός (55′ Γιανσάνε), Καστανιέδα (85′ Νικόλοφ), Γιακσιμπάεφ (67′ Μπρούνο).

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Ντοντό, Μάρλον, Ματβιένκο, Ισμαΐλι, Τετέ (46′ Μάρλος), Αντόνιο (65′ Άλαν Πάτρικ), Μαϊκόν, Πεντρίνιο, Φερνάντο (65′ Μούντρικ), Τραορέ