15.9
09:10

Επική πρόκριση επί της Ντιναμό Μόσχας (VIDEO)

Σαν σήμερα (15/9) το 1976 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε την Ντιναμό Μόσχας στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των 64 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, μία χρονιά που η Ένωση έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές άνοιξης της Σοβιετικής Ένωσης (δύο πρωταθλήματα κάθε χρόνο άνοιξη και χειμώνα) είχαν φτάσει στον τελικό της περσινής χρονιάς, όταν αποκλείστηκαν από τους Ρέϊντζερς.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, δίχως άγχος μπροστά στο κατάμεστο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα. Το σκορ «άνοιξε» με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάκη Νικολούδη στο 33’.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι δεν «έριξαν» την απόδοσή τους και διπλασίασαν τα τέρματα με τον Μίμη Παπαϊωάννου, καρφώνοντας με κεφαλιά την μπάλα στο… γάμα του Ρώσου τερματοφύλακα.

Εξαιρετικός ήταν ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Λάκης Στεργιούδας, που πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις κρατώντας το «μηδέν» κάτω από τα κιτρινόμαυρα γκολπόστ. Επίσης πολύ καλό… διάβασμα του παιχνιδιού πραγματοποιήθηκε από τον προπονητή της ΑΕΚ, Φράντισεκ Φάντροκ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ:  Στεργιούδας, Θεοδωρίδης, Τσανλάϊτερ, Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Τάσος (55΄Δέδες), Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος

Ντιναμό Μόσχας: Γκοντάρ, Πάροφ, Νοβίκοφ, Μπουρντνόφ, Μαξοβίκοφ, Μινάγιεφ, Γκερσχκόβιτς (46’ Πετρούνσιν), Ντολμάτοφ, Γιακούμπι,, Καζαχιόνοκ (65’ Παβλένκο), Γεβριουτζχίκιν

Σημαντικά γεγονότα (15/9):

1982: Η εκτελεστική επιτροπή της U.E.F.A. αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα Α.Ε.Κ. vs 1. FC Koln για το κύπελλο U.E.F.A. που είχε διακοπεί ενώ το σκορ ήταν 3-3 λόγω διακοπής του ρεύματος.

2008: Η Π.Α.Ε. Α.Ε.Κ. ανακοίνωσε πως τα εισιτήρια διαρκείας που διατέθηκαν για την αγωνιστική περίοδο 2008-2009 είναι 18.200