10.9
22:00

Ηττήθηκε μετά από τρεις παρατάσεις από την Νταρουσάφακα η Βασίλισσα

Χάρης Κολχούρης

Η Βασίλισσα του Στέφανου Δέδα παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στην Νταρουσάφακα, αλλά ηττήθηκε με 119-114 μετά από τρεις περιόδους.

Οι Κιτρινόμαυροι του Δέδα δεν κατάφεραν να κερδίσουν την Νταρουσάφακα, αποχωρούν με 0/2 από την Κωνσταντινούπολη, παρά το θετικό αγωνιστικό πρόσημο που παρουσίασαν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι από την ΑΕΚ, καθώς με τους Γέλοβατς και Ανγκόλα πήγε στο +11 (5-16), στο 5’. Όμως, η Νταρουσάφακα απάντησε με καλάθια μέσα από τη ρακέτα, όπου αρχικά μείωσε στον πόντο (19-20), ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε (24-24), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «Ένωση» έβγαλε τις άμυνες και με τον Πετρόπουλο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (24-29).

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να είχε το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο, αλλά τα τρίποντα κρατούσαν κοντά την Νταρουσάφακα (31-32). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δέδα αντέδρασαν με καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, για το +8 (34-42), στο 16’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πλησίασαν ξανά (39-42), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχασαν το προβάδισμά τους, με τους Ανγκόλα και Φλιώνη να τους στέλνουν στα αποδυτήρια με το +6 (42-48).

Με τον Γέλοβατς να ξεκινά ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έκανε σερί 8-0 και ξέφυγε στο +14 (42-56), στο 22’. Η Νταρουσάφακα ανέβασε… στροφές στη συνέχεια, όμως η «Ένωση» διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (53-63). Μάλιστα, από το 15’ και μετά οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν έξω από τα 6,75μ., ξεφεύγοντας ξανά στο +14 (62-76), με τον Μπουθ να διαμορφώνει στο τέλος το 64-76 της τρίτης περιόδου.

Κάκιστο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο, καθώς μπήκε χωρίς συγκέντρωση και λάθη, με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να κάνει επιμέρους σκορ 19-4 και να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (83-80), στο 36’. Το τρίποντο του Γέλοβατς ισοφάρισε προσωρινά, με τον Κοπέιν να πηγαίνει τους γηπεδούχους στο +4 (87-83), στο 1:20’’. Ωστόσο, η «Ένωση» επέστρεψε ξανά αρχικά με τον Ανγκόλα και στη συνέχεια με 2/2 βολές από τον Γέλοβατς για το 87-87, στα 25,6’’ πριν τη λήξη. Ο Κολόμ κέρδισε επιθετικό φάουλ, με τα τελευταία 6,4’’ να ήταν για την ΑΕΚ, αλλά ο Αγκόλα έκανε λάθος και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Με τους Γέλοβατς και Κολόμ, η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα (91-95) μέχρι τα μισά της παράτασης. Στη συνέχεια, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Νταρουσάφακα, όμως η «Ένωση έχασε το… μυαλό της, με τον Κοπέιν να στέλνει το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, διαμορφώνοντας το 97-97.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (101-100) μέχρι το 47’, με τον Κολόμ να βάζει μπροστά (101-103) την «Ένωση». Με 2/2 βολές του Οζντεμίρογλου, η Νταρουσάφακα έκανε το 103-103 και αφού η ΑΕΚ δεν σκόραρε στο τέλος με τον Ανγκόλα, το παιχνίδι οδηγήθηκε και σε τρίτη παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ομάδα του Δέδα να περνάει μπροστά (107-108) με τρίποντο του Πετρόπουλου, με τους Τούρκους να απαντούν αρχικά για το +4 (114-110), ενώ στη συνέχεια πήγαν στο +7 (119-112), με τον Βαουλέτ να διαμορφώνει το τελικό 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87 κ.δ., 97-97 παρ., 103-103 β’ παρ., 119-114 γ. παρ.

Νταρουσάφακα-ΑΕΚ 119-114