03.9
19:32

Ξεκίνημα με το δεξί στο «Ανδρέας Παπασταμάτης»

Ξεκίνησε σήμερα το δεύτερο διεθνές τουρνουά «Ανδρέας Παπασταμάτης», που φέτος  πραγματοποιείται με τη συμμετοχή των ΑΕΚ, RK Metalurg (Βόρεια Μακεδονία), Ανόρθωσης Αμμοχώστου (Κύπρος) και Διομήδη Άργους στο «Γ. Κασιμάτης». Η «Ένωση» αγωνίστηκε κόντρα στον Διομήδη Άργους, του οποίου επιβλήθηκε με 36-26.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο δυνατά από τον Διομήδη, σκοράροντας αρχικά με τον νεοαποκτηθέντα Ηλιόπουλο και τον Τζηρά για το 2-0. Ο Διομήδης μείωσε αλλά ο Τζήρας έκανε το 3-1. Ο Διομήδης απάντησε, αλλά οι Κεδέρης, Μυλωνάς και Πλάθα έκαναν το 6-2. Η ομάδα του Άργους πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και ο Τζηράς έκανε 8 τα τέρματα της «Ένωσης». Έπειτα, η ΑΕΚ με τον Κεδέρη σημείωσε το 10-5, με τον Διομήδη με ένα γρήγορο σερί να κάνει το 10-9. Οι δύο ομάδες μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους πήγαιναν χέρι-χέρι, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει 15-15.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μυλωνά να σκοράρει με το «καλημέρα». Ο Διομήδης ισοφάρισε αλλά ο Μόγια έκανε το 17-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 20-20. Τότε ο Ουγκάλντε πήρε το «όπλο» του σκοράροντας τρία τέρματα, με τους Πλάθα, Ηλιόπουλο και Αραμπατζή να σκοράρουν και αυτοί από ένα γκολ κάνοντας το 26-21. Στη συνέχεια ο Αραμπατζής, ο Τζηράς και ο Αραμπατζής έγραψαν το 29-21, με την άμυνα αλλά και τον Μπουκοβίνα να ανεβάζουν ρυθμούς και να περιορίζουν την αντίπαλη ομάδα. Ο Διομήδης μείωσε σε 29-22, αλλά η ΑΕΚ με δύο πολύ γρήγορα γκολ άνοιξε και πάλι τη διαφορά των τερμάτων. Έκανε το 33-23 και έχοντας 10 γκολ διαφορά, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Το σφύριγμα του αγώνα, βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 36-26.

ΑΕΚ – Διομήδης Άργους 36-26
ΑΕΚ
(Δημήτρης Δημητρούλιας): Άτζελιτς, Μπουκοβίνας, Παπαδόπουλος, Αραμπατζής (4), Τζηράς (8), Νικολαΐδης (1), Μυλωνάς (4), Ηλιόπουλος (5), Πλάθα (5), Μόγια (2), Κοτσιώνης (2), Ουγκάλντε (3), Κεδέρης (2), Ζαρίκος, Παπαδιονυσίου.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χιώνης): Κρεμαστιώτης, Μάλλιος (4), Μάνθος (1), Τζίμπουλας (3), Μπρούνο (3), Σέβελεθ (4), Μούγιτς (5), Σέγιοβιτς (1), Αναγνωστόπουλος (5), Τσερνικάου, Μούγιτς Τζούρο, Κωστούλας, Χατζηκωνσταντίνου.