31.7
16:25

Ισπανία: Στα ημιτελικά με τρία γκολ στην παράταση σε βάρος της Ακτής Ελεφαντοστού

Η «φούρια ρόχα» πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά στο ποδόσφαιρο, επικρατώντας 5-2 της Ακτής Ελεφαντοστού. Χατ τρικ ο Μιρ.

Στους «4» του ποδοσφαίρου Ανδρών βρέθηκε η Ισπανία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η «φούρια ρόχα» στην κανονική διάρκεια του αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2, όμως στην παράταση σημείωσε τρία τέρματα και πέρασε θριαμβευτικά στην επόμενη φάση.

Στο 10′ οι Αφρικανοί πήραν προβάδισμα με τον Μπαϊγί και στο 30′ οι Ισπανοί ισοφάρισαν με τον Όλμο. Οι καθυστερήσεις ήταν δραματικές, καθώς ο Γκρέιντελ στο 1ο λεπτό έκανε το 2-1 για την Ακτή, αλλά δύο λεπτά μετά ο Μιρ έφερε ξανά το ματς στα ίσα.

Στην παράταση η Ισπανία δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό της. Ο Μπαϊγί έκανε χέρι και ο Οϊαρθάμπαλ με πέναλτι έδωσε στο 98′ το προβάδισμα (3-2), ενώ το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιρ (118′, 120’+1′), κάνοντας χατ τρικ.